„Dzienniki” niedoceniona funkcja iPhoto dla iOS

Dzienniki w iPhoto dla iOS
Wielu z Was na pewno zna iPhoto dla iOS (jak nie, to koniecznie trzeba to nadrobić). Ale pewnie mało kto z Was bawił się „Dziennikami” funkcją wbudowaną w ten program. Nie jest to tak uniwersalne narzędzie jak pogrzebany już iWeb, ale prostota użycia i spory zasób funkcji sprawia, że „Dzienniki” mogą sprawić sporo radości i ułatwią dzielenie się wrażeniami z wydarzeń i życia codziennego. Mogą się też przydać w poważniejszych zastosowaniach.A jak się do tego zabrać?

Odpalić iPhoto na iPhone (z niego pochodzą przykłady) lub iPadzie. Wybrać jedno lub kilka zdjęć (możemy je „podrasować” przedtem ale z poziomu Dzienników też można natychmiastowo przejść do edycji). Więcej zdjęć wybieramy przesuwając je palcem z listy na ekran główny. Następnie pukamy w ikonkę udostępniania i potem z wielu opcji: Dziennik.
Dla niecierpliwych krótki film instruktażowy na końcu wpisu.

dzienniki iPhotodziennik iPhoto

Następnie potwierdzamy wybór zdjęć i wybieramy motyw graficzny dziennika oraz jego nazwę. Możemy też dodać zdjęcia do już prowadzonego dziennika (wtedy pukamy „Nowy” i na następnym ekranie wybieramy istniejący już dziennik).

Dziennik w iOSDziennik w iOS iPhoto


I teraz zaczyna się prawdziwa zabawa! Pojawia się proponowana strona wg „widzimisię” iPhoto.

dziennik iPhotodziennik iPhotodziennik iPhoto iOS

Na szczęście możemy zdjęciom i innym elementom zmieniać rozmiary (ale trzymając się „siatki”) i inne atrybuty. Można przejść do zaawansowanych funkcji edycji i korekcji zdjęcia prosto z Dzienników pukając w „Edycja”. Zdjęcia wewnątrz ramek można też przesuwać aby wybrać interesujący nas fragment (po dwukrotnym puknięciu ukazują się strzałki i wtedy korygujemy maskowanie). Poziomym lub pionowym prostokątem w lewym dolnym rogu iPhoto informuje nas jakie są proporcje zdjęcia. Każde ze zdjęć może zostać dodatkowo „podpisane”.

dziennik iPhoto iOS

Wybrany przy zakładaniu Dziennika motyw możemy zmienić. Można też zmienić wielkość i sposób uporządkowania „siatki”:

dziennik iPhoto

Poza zdjęciami (i filmami) do storn Dziennika możemy dodawać inne elementy, które znacznie ułatwią i uatrakcyjnią przekaz:

dziennik iOS

Data, pogoda i miejsce na mapie zostanie wybrane automatycznie na podstawie danych zawartych w tagach zdjęć ale oczywiście można je dowolnie zmieniać.

dziennik iPhonedziennik iPad

Dziennik może składać się z wielu stron, których kolejność można zmieniać.
Gdy pogubimy się w opcjach możemy puknąć w pojawiający się w narzędziach (zębatka) znak zapytania i skorzystać z podpowiedzi.

dziennik iPhone

Nasz dziennik możemy oczywiście opublikować w iCloud (taka namiastka iDisc i mac.com). Ale nie jest to jedyna możliwość.

dziennik iPaddziennik iPhoto iPad iPhone

Bardzo ciekawie wyglądają „Pokazy”. Możemy użyć ich do prezentacji naszego dziennika na ekranie iPada lub TV (jeżeli mamy przejściówkę na HDMI lub VGA choć najlepsza jest do tego Apple TV). Wysłanie dziennika „do iTunes” daje nam kompletny zbiór plików strony WWW do użycia na własnych serwerach.
Opublikowane na iCloud Dzienniki poza prezentacją przygotowanych stron mają tryb pełnoekranowego przeglądania zdjęć i filmów. Najlepiej zobaczcie przykłady:
Tu można zobaczyć efekty moich szybkich eksperymentów z Dziennikami w iPhoto.

A na koniec krótki filmik pokazujący jak szybko można zrobić „dziennik”.
blog comments powered by Disqus