Czego się dowiedzieliśmy...

offline
Krótko: iCloud i iOS5 12 października, iPhone 4s (S jak Strasznie fajny), Asystent głosowy Siri, iPod biały, iPhone 3GS nie umarł, Apple ma nas chyba jednak nadal w …
Rozwinięcie:

Tim Cook pochwalił się liczbami (imponującymi zresztą) zarówno w iOS i jego urządzeniach jak i w Mac OS i komputerach. Mi zaimponowały liczby dotyczące wzrostu rynku: komputery PC 4%, Maczki: 23% i to kolejny rok!

iOS i iCloud będą dostępne 12 października. Dziś udostępnili wersję GM dla deweloperów i można od dziś nadsyła do App Store aplikacje dla iOS 5. Jest jedna nowość w iOS5 o której wcześniej nie mówiono: Find my Friends - czyli wskazywanie gdzie są nasi znajomi (za ich zgodą oczywiście).

„Nowe” i tańsze iPody. iPod Touch w białym kolorze 8GB za jedyne 899 zł. iPod nano ze zmienionym interfejsem, też tańszy: 599 zł za 8GB.

Zrzut ekranu 2011-10-4 o 22.20.01
iPhone 4GS (a nie 5) wygląd prawie identyczny jak „czwórka” ale w środku: Procesor A5 (dwa rdzenie ARM i dwa rdzenie grafiki - grafika do 7 razy szybsza niż w poprzedniku). Zdecydowanie lepszy aparat! 8Megapikselków, ale ważniejsze: 73% większa jasność! 33% szybszy (zdjęcia co 0,5 sek.), przesłona z filtrem podczerwieni, 5-cio elementowy obiektyw, nagrywanie filmów HD 1080p 30 klatek ze stabilizacją i odszumowaniem. „Światowy” w jednym urządzeniu GSM, CDMA, znacznie szybszy modem (do 14Mbod pobierania), inteligentna podwójna antena przełączająca elementy na nadawanie i odbiór zależnie od sytuacji. iPhone 4GS będzie miał „pokornego asystenta” Siri. Rzecz świetna niestety tylko dla mówiących po angielsku, niemiecku i francusku. Rzeczywiście można pogadać z iPhonem wydając mu złożone polecenia w tych językach.
Dostępność w USA: zamówienia od 7 października, dostawy 14. 28 października kolejne 22 kraje (bez Polski [!] jakieś Czechy i Słowacja są na liście, a PL brak!). Reszta do końca roku…
Ceny w USA jak iP4 do tej pory.
iPhone 4 nadal w sprzedaży (o 100$ taniej) i o dziwo (ale mnie to cieszy) iPhone 3GS również nadal w ofercie (za darmo przy 2 letniej umowie, w Polskim Apple Store potaniał do 1599 zł).

Czuję pewien niedosyt, ale nie z powodu braku iP5… iPhone 4 bardzo mi się podoba i cieszę się, że nie zrezygnowali z tego wzoru. W środku też bardzo dużo miłych zmian. Już wiem, że nie będę na razie szukał dla siebie aparatu foto iPhone 4GS mi wystarczy… Jedynie zasmuciło mnie to, że nie pogadam z nim po polsku (choć się tego obawiałem) bardziej zasmucił mnie brak Polski na liście 22 krajów „drugiego rzutu”. Jednak Apple nadal traktuje nas po macoszemu (ten iTunes Store chyba rzeczywiście został wymuszony przez Komisję Europejską a nie powstał z dobrej woli Apple).

Teraz kończę instalować iOS5 GM na moich iUtrojstwach (tak w końcu się pojawiło)… Więcej wrażeń już rano.