16GB… jak żyć? Czyli zdjęcia i filmy w iCloud

16GB zdjęcia w iCloud

Nie chciałem czekać aż pojawią się w Polsce iPhony 5s 32GB (no i szkoda mi było pieniędzy ;-)) więc muszę borykać się z problemem ograniczonego miejsca w pamięci flash mojego iPhona.A ponieważ lubię robić zdjęcia, filmować i montować w nim filmy to problem urastał do skali Wielkiego Problemu.
Trzeba się ograniczać… najwięcej zazwyczaj miejsca zajmują w iPhone zdjęcia i filmy w rolce aparatu oraz gry. Za grami nie tęsknię, po prostu instaluję tylko w miarę potrzeb a zazwyczaj nie mam żadnej. Programy też w miarę potrzeb można pobrać z App Store. Gorzej ze zdjęciami.

16GB zdjęcia w iCloud16GB-zdjęcia-w-iCloud
Użycie pamięci przed i po zabiegu.


Jednym z wyjść jest kasowanie wszystkich zdjęć zaraz po zgraniu do iPhoto na komputerze lub w inny sposób (ja używam domowej „chmurki” w moim NAS QNAP i aplikacji QFile inni używają np. DropBoxa). Ale trochę głupio nie mieć zdjęć i filmów w iPhone… bo co pokażemy na imprezie znajomym?

Jest na to sposób!
Dzięki darmowemu iCloud i udostępnianym strumieniom zdjęć.

Rozwiązanie ma pewne wady:

  1. Wymaga ciut pracy.
  2. Zdjęcia i filmy mają niższą rozdzielczość.
  3. Wymaga dostępu do Internetu.
  4. Nie mamy już automatycznego grupowania zdjęć wg wydarzeń i miejsc.
ad. 1 Zachodu nie ma z tym wiele o czym przekonacie się w dalszej części artykułu.
ad. 2 Zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości najpierw zgrywamy na komputer lub innymi metodami.
ad. 3 A co nie wymaga dostępu do Internetu?
ad. 4 Ale za to możemy sobie sami fajnie katalogować zdjęcia.

Zalet jest więcej:
  • Możemy naprawdę dużo miejsca oszczędzić (w iPhone przechowywane są tylko podglądy bardzo małej rozdzielczości).
  • Mamy stały dostęp do zdjęć i filmów (przy założeniu z punktu 3).
  • Możemy sobie pokatalogować zdjęcia i filmy wg uznania.
  • Łatwo można udostępniać innym te materiały (i nie muszą nawet mieć iOS lub OS X).
  • Strumienie zdjęć nie są uwzględniane w zajętości iCloud. Czyli nie ubędzie nam miejsca na dane dla programów czy archiwa.

Teraz fakty:
Zdjęcia przesyłane do chmurki są zmniejszane do 2028x1536 piksli (z 3264x2448 w iPhone z kamerami 8mpx).
Filmy są konwertowane do HD 720 (1280x720 px) więc pamiętaj aby ten zabieg wykonać po zgraniu zdjęć w oryginalnej rozdzielczości np. do iPhoto.
Nie każdy program z iPhone ma dostęp do strumieni zdjęć. Jest to wybór dewelopera (lub jego zaniedbanie). Np. Facebook nie ma do nich dostępu, a Twitter, Art Studio i wiele innych mają.
Zdjęcia i filmy ze strumienia możemy w każdej chwili pobrać „do rolki”. Możemy też je udostępniać tak samo jak zdjęcia z rolki. Dzięki temu zabiegowi moja biblioteka zdjęć zmalała się z 4,5GB do 1GB i nadal mam do wszystkich zbiorów łatwy dostęp z iPhone ( i nie tylko).

Jak się za to zabrać:
Klikamy w Udostępniane potem w Plus na górze aby dodać nowy nowy strumień. Nadajemy mu jakąś nazwę. Ja przyjąłem konwencje nazw tematycznych. Np. „spacery”, „szczeniaki”, „domowe”, „wycieczki” itp.
W następnym kroku możemy dodać osoby z jakimi chcemy dzielić ten strumień (ale nie musimy lub możemy zrobić to kiedy indziej) i pukamy w Utwórz.

16GB-zdjęcia-w-iCloud16GB-zdjęcia-w-iCloud

Dodawać zdjęcia do strumienia możemy na kilka sposoļów. Mi najlepiej spisuje się ten:
Zaznaczamy porcję zdjęć i filmów jakie chcemy umieścić w strumieniu. Pukamy w ikonkę udostępniania 16GB-zdjęcia-w-iCloud i tam wybieramy iCloud. 16GB-zdjęcia-w-iCloud i następnie pukamy na dole okienka po prawej w Strumień aby wybrać właściwy.

16GB-zdjęcia-w-iCloud16GB-zdjęcia-w-iCloud

Dobrze jest dodawać zdjęcia sensownymi grupami, bo każde takie dodanie opatrzone komentarzem twory w strumieniu osobną grupę.
Po dodaniu do strumienia od razu możemy ponownie zaznaczyć te zdjęcia i je skasować. Pamiętaj, że zdjęcia i filmy w strumieniu mają niższą rozdzielczość więc najpierw zarchiwizuj zdjęcia w iPhoto lub innymi metodami. Choć samo wysyłanie do strumienia będzie jeszcze trwało iOS 7 usunie z iPhone zdjęcia dopiero po całkowitym przetworzeniu ich i wysłaniu do chmurki. Dobrze to widać gdy sprawdzamy ilość miejsca zajmowanego przez zdjęcia. Zaraz po dodaniu ich do strumienia i skasowaniu z rolki wolnego miejsca nam nie przybędzie. Ale gdy sprawdzimy po jakimś czasie (zależy to od szybkości naszego łącza wychodzącego) nagle zdjęcia zaczynają zajmować znacznie mniej.

Po tych zabiegach mamy pustkę w Rolce ale zdjęcia są ładnie (choć to już zależy od nas) pookładane w strumieniach.
Zdjęcia ze strumieni są ładowane w miarę potrzeb gdy chcemy je oglądać. Najpierw widzimy podgląd niskiej rozdzielczości i po chwili zdjęcie się ładuje (tak jest w przypadku gdy te zdjęcia są już skasowane z rolki). Filmy są pobierane na bieżąco podczas oglądania.

16GB-zdjęcia-w-iCloud16GB-zdjęcia-w-iCloud

Jak już pisałem możemy te strumienie udostępniać znajomym i obcym wg naszego uznania (lub nikomu). Ale temu poświęciłem osobny wpis: „Strumień zdjęć” w iOS 7 znacznie użyteczniejszy!

Dodatek dla niedowiarków [
12:40]:
Oto dowody na to, że udostępniane strumienie nie pożerają nam miejsca w iCloud:

16GB-zdjecia-w-iCloud
Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis