Adobe przyznało, że Falsh się skończył?

Edge Ikona

Na to wygląda… Właśnie ukazała się pierwsza publiczna wersja beta programu Adobe do robienia bogatych animacji z interakcją bez Flash! Niemożliwe? A jednak: tylko html, css i JavaScript w kodzie wynikowym.

HTML5 Logo
Widać, że to wczesna beta ale działa. Dawno nie widziałem żadnego programu Adobe z bliska, więc mam nadzieję, że inne nie są tak oderwane od Mac OS jak ten (oczywiście zero wsparcia dla Lwa).
O ile interfejs sprawia na pierwszy rzut oka dobre wrażenie, to co chwile wychodzą dziwnostki. Np. nie można przesuwać zawartości okna Timeline w poziomie za pomocą gładzika. Ale nie czepiajmy się, w końcu to kolejna cała paczka gwoździ do trumny Flash'a.
Ważne, że generuje kod html i css dobrze działający pod Safari i nie obciążający procesora prawie wcale, przynajmniej przy tych dość prostych przykładach jakie można pobrać ze strony Adobe (a podobne animacje we Flash doprowadzały do wycia wentylatorek w moim MacBook'u).
Zawiesił się na razie tylko raz przy próbie otwarcia drugiego dokumentu podczas gdy bieżący nie był zapisany.
Na głębszą własną twórczość jeszcze nie miałem czasu ale na pewno się pobawię, bo program pomimo wad wykazuje spory potencjał.

Najlepiej sami zobaczcie: Adobe Edge beta.

A tu można pobrać przykładowe projekty do Edge

Edge Mac OS
Edge Mac OS