Trzydzieści lat minęło… urodziny Macintosha!

Trzydzieści lat minęło… urodziny Macintosha!

Dokładnie 30 lat temu Apple zaprezentował swój drugi (ale o pierwszym mało kto słyszał mi. z powodu ceny) komputer z interfejsem graficznym! Było to Macintosh 128k. I to właśnie ten komputer zapoczątkował rewolucję w popularnej informatyce.W 1984 roku szczytem moich marzeń był Atari 800XL, którego „wypłakałem” (trochę wstyd bo miałem już 16 lat) u rodziców jakiś rok później. O Apple coś słyszałem ale o Macu niewiele. Więcej dowiedziałem się chyba pierwszy raz z „Bajtka” który opisywał Macintosh Plus (1996). W Polsce forpocztą komputerów z GUI był Atari ST i Amiga. I takie to komputery posiadłem ale dopiero w (odpowiednio) 1990-91 roku. Macintosh maił już wtedy 6 lat, a Jobsa z roboty wylali kilka lat wcześniej.

Co takiego wyjątkowego było w Macintoshu?
Na tle innych dostępnych komputerów wyróżniał się bardzo. Popularne wtedy były: Apple II, Commodore C64, ZX Spectrum i IBM PC. Żaden z nich oczywiście nie miał interfejsu graficznego.
Nie tylko GUI i mysz była nowością w Macintoshu. Nowością była jego forma (lodówkowa) i bogaty pakiet dołączonego oprogramowania (i tak Apple robi do dziś). Wyposażony był w bardzo nowoczesny prawie 32 bitowy procesor (32 bitowe rejestry, 24 bitowa magistrala adresowa i 16 bitowa szyna danych) Motorola 68000. Do tego maił 8 bitowy dźwięk! Cena była w zasadzie niezaporowa. Jedyne ~2500$ (przy 10 000$ za poprzedniczkę to „pikuś”). Nie osiągną sukcesu rynkowego od razu (ośmiobitowe komputery domowe kosztowały wtedy koło 500$ i były podłączane do telewizora) ale po pewnym czasie stał się ogólnie naśladowanym wzorcem i zyskał (on i i jego następcy) spory udział w rynku.

Rewolucyjna była również reklama go promująca. Słynna do dziś „1984” wyreżyserowana przez Ridleya Scotta (tak tego od „Obcego” i „Łowcy androidów” - co w tym kontekście nabiera dodatkowego znaczenia ;-)).A dziś mamy okazję świętować trzydziestolecie tej rewolucji!

Trzydzieści lat minęło… urodziny Macintosha!

Słowa kończące reklamę okazały się prorocze… bez Appel Macintosh rozwój popularnej informatyki przebiegał by wolniej i zdecydowanie inaczej…

Trochę więcej o jubileuszu Macintosha w najbliższym „Jabłeczniku” który jeszcze dziś powinien zostać opublikowany ;-)

A! I jeszcze jedno! Takie logo lubiłem najbardziej ;-)

Apple logo tęczoweInformacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis