W końcu coś z FireWire: Stacja dokująca HDD

Unitek Y-1064
Apple pokazało ostatnio, że głosiciele śmierci FireWire nie będą się jeszcze cieszyć! Wszystkie nowe modele, które wcześniej miały FireWire nadal je mają. Dodatkowo pojawiło się nowe urządzenie z FireWire 800 w stajni Apple - Monitor Thunderbolt (zwany najdroższych HUB'em Świata) ;-)W tej sytuacji ucieszyła mnie nowość pod marką UNITEK: Stacja dokująca Unitek Y-1064 na dyski SATA 3,5" i 2,5" z portami FireWire 800/400 i USB 2.0.
Dodatkowo stacja ta wpisuje się w dyskusję o sposobie przechowywania ogromnych ilości produkowanych przez nas danych (zdjęcia, filmy itp.). Obecnie chyba najtańszą metodą przechowywania danych (i przy odpowiednim podejściu bardzo bezpieczną) jest trzymanie ich na dyskach twardych, a taka stacja dokująca bardzo ułatwia dostęp do dysków „luzem”.
U mnie stacja z dyskiem już kilka dni pracuje jako „Time Machine”. Przydaje się również przy przenoszeniu większych projektów między komputerami oraz w sytuacjach awaryjnych czy też przy zamianie dysków (klonowaniu).

Unitek Y-1064


Na początek trochę informacji marketingowo-technicznych.

 • Obsługa dysków 2,5" i 3,5" SATA dowolnej pojemności.

Unitek Y-1064 Złącza


Złącza:

 • FireWire 800 (9 pin),
 • FireWire 400 (4 pin),
 • USB 2.0 mini USB „Canon”,
 • HUB 2 x USB2.0 (dlaczego mnie nie ucieszył napiszę niżej).

Kable Unitek Y-1064

Co dostajemy w pudełku.

 • Stacja Y-1064,
 • Kable: FireWire 400 (6-4 pin), FireWire 800 (9-9 pin), USB 2.0,
 • Zasilacz 12V, 2A.

Wyposażenie świadczy o przeznaczeniu stacji głownie dla użytkowników Apple: wtyczka FireWire do komputera 9pin (FW 800) lub 6pin (FW 400). Użytkownicy lichych „laptopów” PC najczęściej wyposażonych w złącza FireWire 4 pin (bez zasilania) muszą zaopatrzyć się w kabel FireWire 4-4 we własnym zakresie.

Unitek Y-1064 gora klapka

Wykonanie.
Całkiem niezłe: spód, boki i tył z przyzwoitego tworzywa, góra z perforowanej blachy lakierowanej na czarno. Klapka dopasowująca gniazdo do dysków 2,5" jest z czarnego tworzywa. Budzi on pewnie obawy czy od częstego i nieostrożnego wsuwania dysków 3,5" się szybko nie porysuje, ale widać ją tylko jak w stacji nie ma dysków lub jest umieszczony dysk 2,5".

Zacznę od wady…
Stację do komputera można podpiąć na dwa sposoby: przez USB 2.0 lub FireWire.
HUB USB znajdujący się z przodu stacji działa tylko gdy stacja jest podłączona do komputera kablem USB. Niestety jeżeli podepniemy stację jednocześnie przez USB i FireWire to dysk montuje się „po USB”. Jedyne wyjście jak chcemy skorzystać z szybkiego podłączenia po FireWire i HUB'a USB to najpierw podłączyć kabel FireWire, a USB dopiero po zamontowaniu się dysku w systemie.
Mi nie zależy na HUB'ie USB więc mam stację podłączoną tylko kablem FireWire. HUB USB przydaje się u mnie sporadycznie.

No i to jest jedyna rzecz jak ami się nie spodobała w stacji.

Unitek Y-1064 z MacBookiem


Testy własne.
Niestety mam tylko komputer z portem FireWire 400 (MacBook C2D 2,16GHz 3GB RAM, Mac OS 10.7) więc nie mogłem zrobić kompleksowych testów (może niebawem nadrobię).
Zrobiłem kilka prób z duplikowaniem plików na dysku (Seagate Barracuda 750GB ST3750330AS), oto wyniki:

 • Duplikacja pliku 1,5GB - FireWire: 1:28 (średnio zapis&odczyt ~34MB/s)
 • Duplikacja pliku 1,5GB - USB2.0: 1:42 (średnio zapis&odczyt ~29MB/s)
 • Katalog z drobnicą 385MB - FireWire: 49 sek. (średnio zapis&odczyt ~15,7MB/s)
 • Katalog z drobnicą 385MB - USB2.0: 50 sek. (średnio zapis&odczyt ~15,4MB/s)
Trochę zaskoczyła mnie mała różnica czasów między USB i FireWire przy kopiowaniu katalogu z drobnicą, ale przy USB wentylator w MacBooku się uaktywnił podczas gdy przy FireWire był cicho.

Po złączu FireWire 800 można spodziewać się transferów na poziomie 65-80MB/s (zależnie od dysku).

Uzupełnienie: Dzięki gościnnym testom udało się potwierdzić praktyczną szybkość pracy stacji po FireWire 800.
Zapis pliku 2GB na poziomie 73-75MB/s z MacBook Pro czyli zgodnie z oczekiwaniami.

Dysk nawet po ciężkiej pracy przy kopiowaniu kilkuset GB jako Time Machine nie robił się gorący. W stacji lekko nagrzewa się spód urządzenia po środku, ale nie jest to jakaś nietypowa temperatura.

Praca jako Time Machine przebiega gładko, nawet ciszej niż ten sam dysk w obudowie Wellanda ME-740T (też bez wentylatora i po FireWire).

Aby bezpiecznie obchodzić się z dyskami przed wyjęciem dysku ze stacji należy tradycyjnie odmontować go z systemu i jak zniknie z Biurka i zakończy „terkotać” wyłączyć zasilanie stacji (wyłącznik jest z tyłu w obudowie).

Na razie z zamiany dysku zewnętrznego w obudowie (3,5") na stację dokującą jestem bardzo zadowolony.
Jak po dalszym użytkowaniu będę maił jakieś spostrzeżenia, pozwolę sobie nimi z Wami podzielić.

Stacja dostępna w QART Serwis: Unitek Y-1064 stacja dokująca HDD z USB i FireWire.

Unitek Y-1064 z dyskiem z góry