Lew na DVD/SD/Pen po raz kolejny (dla zapominalskich)

Lion DiskMaker

Wiele już napisano o tym jak zrobić sobie bootowalną instalkę z Mac OS 10.7 na własnym nośniku. No to będzie powtórka ale troszkę inaczej…
Inaczej, bo użyjemy do tego prostego i dostępnego za darmo (ale datki są mile widziane przez autora) programiku Lion DiskMaker napisanego w Apple Script i działającego pod Mac OS 10.6 i 10.7. A zapominalskim podpowiemy jak ściągnąć plik z Lewem jeszcze raz.

Lion DiskMaker
Lion DiskMaker


Zacznijmy od pobrania pliku instalera jeżeli go nie mamy (ja w ferworze instalacji nie pomyślałem o jego „zabezpieczeniu”). Robi się to tak:

  1. Uruchamiamy App Store.
  2. Klikamy w Purchased na górnej belce, ale trzymając wciśnięty klawisz alt (opt).
  3. Na liście zakupionych rzeczy odszukujemy OS X Lion, będzie przy nim guzik Install.
  4. Klikamy w Install i cierpliwie czekamy aż się instalka pobierze.
  5. Gdy instalator się uruchomi, grzecznie go zamykamy np. za pomocą Jabłko (comand)+Q.
Gdy już mamy instalkę na dysku uruchamiamy ww. program.
Drobna uwaga: program poszukuje instalki Lwa za pomocą Spotlight i mi gdy nie maiłem jeszcze jej do końca pobranej, znalazł zachowaną stronę www z opisem instalacji 10.7 i zaproponował zrobienie z niej bootowalnego dysku, na co się oczywiście nie zgodziłem.
Gdy mamy instalkę pobraną, program ją odnajdzie bezbłędnie i zaproponuje wypalenie płyty DVD lub zrobienie bootowalnego dysku.

Lion DiskMaker

Proces nagrywania możemy śledzić tylko obserwując ubywanie wolnej przestrzeni i pojawiające się pliki, na dysku jaki przeznaczyliśmy na instalkę Lwa.

Lion DiskMaker Progress

Nie próbowałem wypalać płyty DVD bo i tak wszystkie komputery jakie mogą przyjąć 10.7 potrafią zabootwać z USB, a DVD nawet przy kiepskim PenDrive są zdecydowanie powolniejsze.

Uwaga: wszystkie dane z dysku (karty, pendriwe) jaki użyjemy na bootowalną instalkę będą wymazane (program o tym ostrzega)!

Po zakończeniu kopiowania gdy program wyświetli stosowny komunikat, możemy wypróbować nasz dysk instalacyjny restartując komputer z wciśniętym alt (option).
Po sprawdzeniu naszej instalki, plik instalatora: Instalacja Mac OS X Lion możemy z dysku usunąć (powinien być w teczce Programy).
Wykonanie dysku bootowalnego jest możliwe bez dodatkowych programików (za pomocą systemowego Narzędzia Dyskowego) ale wtedy trzeba trochę grzebać się w paczce instalera, a dzięki Lion DiskMaker wystarczy kilka kliknięć i już ;-)

A tak wygląda instalator Lwa Mac MacWyznawcy:
Mikołaj z Lwem