60 klatek/s i więcej w iOS 7 dla iPhona 5: SloPro

60fps w iOS 7
Wraz z prezentacją iOS 7 podczas WWDC 10 czerwca, Apple obiecał deweloperom dostęp do nagrywania 60 klatek/s w API kamery. Podczas prezentacji iPhona 5s zaprezentowano zaś funkcję nagrywania 120 k/s zwaną Slo-mo w systemowej aplikacji aparatu.Zobacz film z testów.
Wielu obawiało się, że starsze iPhony będą pozbawione funkcji slow motion, a informacja o 60 a nie 120 klatkach/s podczas WWDC miała na celu ukrycie funkcji nowego iPhona.

WWDC_Features1_610x407

Na szczęście Apple okazało się słowne i choć nie dodało funkcji Slo-mo w aplikacji Aparat starszych iPhonów to zgodnie z obietnicą dała dostęp do szybkiego nagrywania deweloperom.
Na efekty nie trzeba było czekać do oficjalnej premiery iOS 7. Już 3 dni temu pojawiła się aktualizacja aplikacji SloPro (o której już kiedyś pisałem) wspierająca funkcje szybkiego nagrywania:

SloPro-ios-7-1

Pozwala ona, jak widać na obrazkach, na nagrywanie 60 klatek/s (HD 720p) w mi.in. iPhone 5 co udało mi się potwierdzić w praktyce:

SloPro-ios-7-2
SloPro-ios-7-9
SloPro-ios-7-3

Poza nagrywaniem program pozwala na prostą edycję i ma funkcje renderowania slow-motion nawet do 1000 fps. Zależnie od tła i obiektów filmowanych działa to lepiej lub gorzej. Oczywiście zawsze możemy wyeksportować materiał bez żadnej obróbki. Będzie się on odtwarzał z normalną prędkością, ale jak widać zawiera 60 k/s. Programy do edycji Wideo w tym iMovie ładnie potrafią go spowolnić zachowując płynność filmu. Można też w SloPro tylko zmienić szybkość odtwarzania i już w iPhone oglądać spowolniony film i taki bez renderowania wyeksportować.

Oto efekty prób z nagrywaniem 60 klatek/sek (iPhone 5):

A! A na deser kropelka… jeżeli takie rzeczy robi się iPhonem 5 z iOS 7 to co dopiero w trybie burst czy 120k/s w iPhone 5s?

Kropelka-iPhone-5-iOS-7-Slow-Motion