To zaczyna być nudne ;-) [aktualizacja]

Dolar

Apple podało wyniki finansowe za ostatni kwartał:

  • 7,54 miliona szt. sprzedanych iPodów
  • 3,95 miliona szt. sprzedanych Maczków
  • 9,25 miliona szt. sprzedanych iPadów
  • 20,34 miliona szt. sprzedanych iPhonów
  • 7,31 miliarda $ zysku!
  • 28,75 miliarda $ dochodu Apple.

Sprzedaż iPhonów wzrosła o 142%!
iPadów o 183%!

Wzrost sprzedaży komputerów Apple (14%) też znacznie przewyższa średnią PeCeciarską (rynek PC „wzrósł” 2,6%). [!]
I to trzeba podkreślić, bo mało się mówi o sprzedaży komputerów Apple ostatnio (wydaje się ona mniej spektakularna niż iUrządzeń). W porównaniu do danych całego rynku komputerowego, to też jest „prawdziwa demolka” - ponad 5 razy większy wzrost sprzedaży niż reszta! Czyli udział Mac OS w rynku stale rośnie.

Należy zwrócić uwagę, że wymieniany przez niektórych analityków „efekt kanibalizacji rynku” wywołany przez iPada dotknął (pożarł) w zasadzie tylko sprzedaż PC (te wszelkie podłej maści netbooki i notebooki).
Choć widać, że udział komputerów stacjonarnych w sprzedaży ogólnej Maczków się powiększył. Czyli iPad ciut (minimalnie) ale podżarł „własne” MacBooki.
Według Cook'a zakup iPada wybiera teraz więcej osób niż zakup komputera z Windowsem!

iPody jeszcze nie umarły. Sprzedaż zmniejszyła się o 20% względem tego samego kwartału zeszłego roku. To mniejszy ubytek niż się analitycy i Apple spodziewało. Połowa sprzedaży przypada na iPody Touch - czyli iOS.

iPhony sprzedały się w ogromnej i nadspodziewanej ilości (wzrost o 142% z 8,3 miliona na 20,3 miliona - rok do roku). W osiągnięciu rekordu pomogło zwiększenie ilości rynków na jakich są oferowane (w 105 krajach u 228 operatorów sieci mobilnych).

Przychód z iTunes Store wzrósł oczywiście też (o 36%). Ilość aktywnych zdolnych do zakupów kont użytkowników w nim osiągnęła już 225 milionów.

Czyli pozamiatali rynek kolejny raz z rzędu...

Zresztą sami zobaczcie: Apple Reports Third Quarter Results

Może za godzinkę lub dwie Lew pojawi się ;-)