AirDrop: dlaczego nie ma go w każdym iPhone?

AirDrop w iOS 7 wyjaśnienie

Wrzawa wokół iOS 7 nie ucichła i nie ucichnie szybko. Nienawistnicy (Hejterzy) też co chwilę znajdują sobie nowy żer. Nawet do AirDrop mają zastrzeżenia. Wyjaśnienie przyda się zresztą też wszystkim użytkownikom iOS 7.

Zobacz też: Cicha rewolucja czyli iOS Multipeer Connectivity…AirDrop
to nowa funkcja bezpośredniej wymiany plików podobna do AirDrop z OS X. Dzięki niej możemy przesyłać pliki i inne dane między urządzeniami w pobliżu z dużą prędkości WiFi. Mamy już wsparcie w aplikacjach systemowych. Możemy wysyłać zdjęcia i filmy, linki do stron i programów. Generalnie AirDrop pojawia się wszędzie gdzie mamy dostęp do współdzielenia danych. Oczywiście AirDrop jest też dostępne dla aplikacji i niebawem pojawi się w większości programów ponieważ implementacja jest prosta (to tylko rozszerzenie znanego już UIActivityViewController).

Ucieszyła mnie ta nowość, niestety zmartwiłem się bo nie będzie dostępna dla iPhona 4s i starszych (oraz iPadów przez 4 i mini). Czyli z iPhonem (4s) mojej dziewczyny plików nie powymieniam w ten łatwy i szybki sposób.

Złośliwość Apple lubiącego (jak mawiają nienawistnicy) kastrować iOS?
Otóż nie…
AirDrop nie jest funkcją stricte sieciową. Nie działa ona za pomocą sieci lokalnej. Działa nawet jak iPhone (czy Mac - ale AirDrop z Mac OS i iOS na razie nie współpracują ze sobą) nie jest zalogowany przez WiFi do żadnej sieci. Dodatkowo w przypadku iOS 7 wymaga włączonego Bluetooth. Bluetooth jest przez Apple używany czasem jako lepsza wersja NFC i chyba w tym przypadku ma to miejsce. Chodzi też ograniczenie zasięgu działania AirDrop (Bluetooth określa lepiej odległość od urządzenia i sam ma dość mały zasięg) i być może szybsze uwierzytelnianie. Transfer danych odbywa się po WiFi z pełną jego prędkością.

WiFI Direct
Co z tego wynika? Ano to, że karta WiFi musi obsługiwać takie lokalne połączenia. Obsługują to układy WiFi wspierające standard WiFi-Direct. Czyli nie jest to ograniczenie programowe i zła wola Apple lecz sprzętowe. Jedyne o co możemy mieć żal do Apple to to, że kiedyś poskąpił na „lepsze” karty WiFi w starszych iPhonach.

W OS X można trochę oszukać wymuszając używanie AirDrop w sieci lokalnej (i tylko w niej) wykonując zaklęcia terminalowe. Pisałem o tym tu: AirDrop w starszych Mac'ach.

Jak AirDrop sprawuje się w praktyce?
Dobrze. Przesłanie filmu mającego około 20MB zajmuje kilak sekund (średnio 4MB/s).

Air-Drop-dzialanie-1Air-Drop-dzialanie-2