Apple odkryje nawigację i mapy na nowo? Już niebawem…

Apple kupil C3 technology
Właśnie się wydało, że Apple dopiero co kupił już drugą (po Poly9 zakupioną latem 2010) firmę specjalizującą się w mapach 3D i technologiach konwersji „płaskich” zdjęć na obiekty trójwymiarowe. Ta nowa firma to C3 Technologies.Metoda zamiany płaskich zdjęć terenów na trójwymiarowe modele opracowana przez C3 Technologies wywodzi się w prostej linii z zastrzeżonych jeszcze 4 lata temu technologii militarnych (za sprawą SAAB, jednego z założycieli i udziałowców C3). Teraz C3 Technologies została w całości wchłonięta przez Apple (i zakończyła działalność jako osobny byt).

Przykłady robią duże wrażenie:


Apple od jakiegoś czasu daje znaki, że technologia map jest dla niego bardzo ważna i, że chce się uwolnić od Googla w tym temacie (na razie Google dostarcza technologii map, nawigacji i informacji i ruchu drogowym dla iOS). Apple dysponuje już (potencjalnie) potężną stale aktualizowaną bazą anonimowych informacji o ruchu drogowym (z naszą pomocą).

Można mieć nadzieję, że z mapami będzie podobnie jak z Siri. Firma odpowiedzialna za technologię Siri (ciężko ją nazwać tylko technologią rozpoznawania mowy) kupiona jakiś rok przed pokazaniem bety iOS5 nie miała tak wspaniałego produktu jakim obecnie jest Siri. Firmie Apple jedynie rok był potrzebny aby w technologię Siri tchnąć ducha użyteczności i prostoty okraszonego sporą ilością efektu „łoł” (wow). Podobnie może być teraz z „mapami”.

Technologia firmy C3 podobnie jak Siri ociera się o „sztuczną inteligencję”. Rozróżnianie obiektów terenowych, budynków, wykrywanie krawędzi i brył nie jest zadaniem łatwym. Być może Apple wymyśli (lub już wymyśliło) jeszcze inne zastosowania tej technologii niż „zwykłe” mapy 3D czy nawigacja.

Jedyne co mnie martwi, to prawdopodobna konieczność wykonania (zakupienia) nowych zdjęć terenów w wysokiej rozdzielczości (10cm). Choć może i z tym Apple sobie poradzi, bo wygląda na to, że można użyć zwykłych „płaskich” zdjęć. Jeżeli będzie inaczej to pewnie jak na wszystkie „lokalizowane” nowinki od Apple przyjdzie nam w Polsce dłużej poczekać.

Na pocieszenie mapa Oslo w 3D zrobiona przez firmę C3, które jest już własnością Apple:


Więcej interesujących informacji o tym przejęciu (po angielsku): 9to5mac.com