FaceTime Audio… telekomy będą go nienawidzić

FaceTime audio iOS 7
Chyba nie ma bardziej znienawidzonej przez Telekomy firmy niż Apple. Nie dość, że nie pozwala „brandować” systemu, narzuca drakońskie warunki sprzedaży (subsydiowania) iPhonów to jeszcze wymyśliło FaceTime!Rok temu (wraz z iOS 6) Apple zezwolił na używanie FaceTime przez sieci 3G (działa nawet po EDGE). To już musiało podnieść ciśnienie u „Telekomów”. W USA np. AT&T blokował transmisję FaceTime w swoich sieciach lub żądał dodatkowej opłaty (ale to problemy za oceanem)! Teraz telekomy będą mieć jeszcze gorzej. W iOS 7 możemy wykonywać połączenia FaceTime audio czyli w „standardzie” bez obrazu tak jak normalne rozmowy przez telefon.

Co w tym takiego rewelacyjnego (zapytają użytkownicy innych systemów)? Przecież jest Skype czy Google voice itp.
Ano to, że FaceTime jest wbudowany w system! Prawie każdy iPhone i iPad może używać połączeń wideo i audio po wyjęciu z pudełka bez konieczności instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo używanie FaceTime jest tak proste jak wykonywanie połączeń telefonicznych.

Wracając do tematu.
FaceTime z wideo nie zawsze był użyteczny. Czasem na przeszkodzie stała prędkość łącza internetowego (po EDGE działało w sprzyjających okolicznościach ale niezbyt komfortowo) czasem wolimy bardziej dyskretnie rozmawiać jak przez telefon, a czasem obraz był po prostu zbędny. Apple odpowiedział na te potrzeby wprowadzając FaceTime audio działający jak zwykłe połączenie telefoniczne.

FaceTime audio-1

Jak to działa? Dobrze!
Jakość dźwięku (przy transmisji po WiFi lub 3G) jest rewelacyjna. Znacznie lepsza niż przy połączeniach GSM/3G i to przy paśmie około 50Kbit/s. Przy gorszych łączach kompresja audio się zwiększa i nadal możemy rozmawiać (na przykład po EDGE).

Seria „strzałów z ekranu” pokazująca transfer podczas rozmowy FaceTime audio (router DrayTek Vigor 2920):
FaceTime-audio-4

Podczas rozmów tradycyjnych gdy rozmawiałem z osobą, która włączyła tryb głośnomówiący jakość dźwięku była znacznie gorsza niż przy normalnej rozmowie z telefonem przy uchu. Po FaceTime audio nawet w trybie głośnomówiącym dźwięk jest rewelacyjny.

Jak nawiązać połączenie?
Jak zwykle bardzo łatwo. Wybieramy delikwenta z książki adresowej lub listy połączeń telefonicznych lub FaceTime (czy w inny sposób) i przy FaceTime pukamy w znaczek telefonu, a nie kamery.

FaceTime audio

Mamy też możliwość dodania połączenia FaceTime audio bezpośrednio do „ulubionych” w telefonie.

FaceTime audio

Odbieranie połączeń dobywa się dokładnie tak jak odbieranie połączeń telefonicznych.
Jeżeli mamy połączenie z internetem przez sieć komórkową (zwłaszcza EDGE) możemy zobaczyć takie ostrzeżenie:

FaceTime audio

Ale nie należy się tym komunikatem przejmować.

Samo połączenie FaceTime (wideo czy audio) działa oczywiście przez Internet. Jeżeli jesteśmy w zasięgu sieci WiFi nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów (dlatego telekomy tak go nie lubią). Jeżeli jesteśmy w zasięgu 3G to połączenia audio tylko w znikomy sposób (~600KB na minutę rozmowy) nadszarpną naszą pulę danych.

Tu przeczytasz jak bardzo łatwo można sprawdzić ile danych kosztowała nas konkretna rozmowa.

A tu dowiesz się o FaceTime Audio na OS X.

Przy okazji… kończę ten wpis podczas szkolenia DrayTek. MacBook Air (13", i7) pracuje już dwie godziny, a bateria pokazuje:

Zrzut ekranu 2013-09-24 o 11.54.42

Nieźle? Prawda ;-)
A! Pisałem to podczas prezentacji urządzeń DrayTeka której już znałem… po przerwie zamieniam się w słuch ;-)Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpis