Bardzo kuszący Fusion Drive

fusion_icon
Jedną z nowości wczoraj pokazanych przez Apple jest przeoczone przez wielu applowskie połączenie dysku mechanicznego z krzemowym: Fusion Drive. Kolejny raz Apple czegoś nie wymyśliło, ale zrobiło znacznie lepiej (choć pewność będziemy mieć po testach praktycznych).
Dyski hybrydowe to stary pomysł. Pierwszy połączenie dysku mechanicznego z pamięcią flash zastosował Samsung dobre 8 lat temu. Te dyski Samsunga nie działały niestety odczuwalnie szybciej bo miały malutko wtedy jeszcze bardzo drogiej pamięci flash (kilkaset Mega Bajtów, nie Giga). Jakieś dwa lata temu Seagate wrócił do pomysłu hybrydy w swoich dyskach Momentus XT. Mają one 4 lub 8GB pamięci flash i daje to wyraźne poprawienie szybkości uruchamiania systemu i niektórych aplikacji (wiem bo używam takiego dysku). Niestety zarządzanie tym dyskiem działa na poziomie sektorów. Dysk „nie wie” co tam na nim jest i decyzję o tym co przenieść do pamięci flash podejmuje mi. po ilości odczytów danych sektorów. Przyśpiesza to start systemu i aplikacji, które załapią się na flash, ale zapisu już nie. Pliki często zapisywane są przenoszone na dysk mechaniczny.

Zrzut ekranu 2012-10-24 o 07.57.57

Apple podszedł do sprawy całkiem inaczej. Po pierwsze wygląda na to, że dysk mechaniczny i SSD są osobnymi nawet dość odległymi w obudowie komputera od siebie elementami. Po drugie zastosował 128GB pamięci flash. I najważniejsze: decyzję co gdzie umieścić powierzył jakiejś części systemu operacyjnego lub EFI (pewności jeszcze nie mamy, najprawdopodobniej za logikę Fusion Drive odpowiada Core Storage znany z 10.7 i 10.8). No i po czwarte w przeciwieństwie do dysków hybrydowych to co się znajduje w pamięci SSD nie jest kopią fragmentu dysku mechanicznego. Oba dyski (HDD i SSD) są dostępne dla nas jako jedna całość, a system na podstawie intensywności używania programów i plików danych umieszcza je w szybkim SSD lub pojemnym HDD. I wcale nie musimy się tym interesować. Wszystko ma przebiegać sprawnie, automatycznie i w niezauważalny dla nas (poza przyrostem wydajności) sposób. Na dzień dobry na SSD umieszczony jest system i aplikacje preinstalowane w zakupionym komputerze, ale to się zmienia dynamicznie podczas użytkowania komputera.

Zrzut ekranu 2012-10-24 o 08.05.56

Zrzut ekranu 2012-10-24 o 08.06.39


Opcja Fusion Drive jest dostępna dla 3 modeli iMaca (bez najtańszego) i droższej wersji Mac mini (w jego przypadku kosztuje ekstra 250$ za 1TB+128GB, cen dla iMac'a jeszcze nie znamy, będą wersje 1TB i 3TB.

Fot: Apple