Gdzie jest paczka?! Zaraz sprawdzimy…

Gdzie ejst paczka?

W zasadzie przez przypadek (przeglądając listę darmowych aplikacji) trafiłem na program „Gdzie jest paczka?”. Program mile zaskoczył funkcjonalnością i sprawdził się w użytkowaniu.Praktycznie każdy z nas co jakiś czas wyczekuje paczki lub paczki wysyła. Od jakiegoś czasu nawet nasza poczciwa Poczta Polska dorobiła się systemu śledzenia paczek i przesyłek rejestrowanych jak np. listy polecony (całkiem sprawnego). Śledzenie pojedynczych paczek (przesyłek) nie stanowi problemu, praktycznie każda z firm kurierskich ma system śledzenia za pomocą swoich storn WWW. Jednak program „Gdzie jest paczka?” oferuje coś więcej! Nie dość, że łatwo możemy śledzić wiele przesyłek to możemy dostawać powiadomienia Push o wybranych zmianach statusu paczki! Czyli np. możemy zostać powiadomieni o tym, że paczka jest „w doręczeniu” i należy wyczekiwać kuriera.

Na razie program obsługuje przesyłki tych spedytorów:

zdjęcie 3


Czyli w zasadzie wszystkich liczących się w Polsce. W przyszłości lista kurierów ma się powiększać.
Uwaga: wbrew opisowi międzynarodowe paczki DHL też są śledzone.

Do listy paczek śledzonych możemy dodać paczkę wpisując ręcznie jej numer, wklejając „Copy&Paste” lub skanując za pomocą aparatu iPhona. Skanowanie radzi sobie dobrze nawet z małymi kodami na potwierdzeniach z listów poleconych.

zdjęcie 1

Dla każdej z paczek możemy ustawić czy i jakie zmiany statusu mają być wysyłane do nas via Push. Np. w przypadku Poczty Polskiej tych zmian może być nawet kilkanaście, a nas będzie i tak interesować tylko np. czy jest już w doręczeniu i mamy oczekiwać kuriera lub czy wysłana przez nas paczka została doręczona.

zdjęcie 2-1

Tak wyglądają powiadomienia o zmianie statusy przychodzące przez Push. Wygląda na to, że przychodzą „o czasie” i to jest moim zdaniem „Killer feature” tego programu.

IMG_3898

A tak wygląda lista paczek i szczegółowa lista statusów dla wybranej paczki:

IMG_3896zdjęcie 2


Na razie mam tylko jedną uwagę do autora (którą przekazałem). Funkcja skanowania numerów mogła by się włączać od razu po jej wybraniu bez pytania czy ma być „skanowany” numer z kamery czy zdjęcie zapisane w rolce. Do rolki można by przejść z kamery…

Autor przyznał się, że aplikację traktuje jako hobby i na razie nie ma w planach wprowadzenia opłat ani nawet reklam. Aplikacja współpracuje z własnym serwerem (też stworzonym przez autora), który w serwisach spedytorów monitoruje stan przesyłek i w razie zmiany wysyła odpowiednie powiadomienia.
Niebawem ma się pojawić nowa wersja uniwersalna (iPhone/iPad) z udoskonalonym interfejsem i większą ilością obsługiwanych firm spedycyjnych.
Osobiście byłbym w stanie zapłacić za taki program, a nawet opłacać np. „dolara” kwartalnie za dostęp do powiadomień (oby tylko program był rozwijany a serwer powiadomień funkcjonował sprawnie) A Wy? ;-)
Tak czy siak ten bardzo fajny program: „Gdzie jest paczka?” wciąż dostępna za darmo w App Store.