Coś na wakacje: Tani tuner TV DVB-T dla iPhona i iPada

ID-IPADTV-IPHONE-IPAD
Rewolucja cyfrowa dopadła już telewizję w Polsce. Wkradła się również w nasze komputery (o tym niebawem) i iUstorjstwa. Przełamując pewną niechęć do telewizji sprawdziłem dla Was w działaniu tuner TV iDTV Mobile dla iPad'a i iPhone. Na wakacje i wyjazdy lub gdy czeka Was wojna domowa o kanały może być bardzo przydatny.Urządzenie dostępne w ofercie QART Serwis.

Zobacz film z testu tunera TV iDTV Mobile dla iPad'a i iPhone.

iDTV to maleńka kostka (~3,3x3,5cm bez złącza) z wtykiem Apple 30 pin pasującym prosto do iPhona lub iPada. Do pracy w Polsce (z mpeg4) wymaga urządzenia z dwurdzeniowym procesorem (czyli iPhone 4s, iPad 2 i New iPad). W krajach gdzie nadal jest używany w transmisji DVB-T mpeg2 wystarczy iPhone 4 i iPad 1. Urządzenie jest zgodne z standardami praktycznie z całego Świata.
Tuner w całej swojej maleńkości zawiera własny akumulator dzięki czemu nie obciąża baterii naszego iUrządzenia. Zasilanie z akumulatora wystarcza na 8-9 godzin oglądania TV. Ładuje się z portu USB w 3 godziny. Można też przełączyć go na pobieranie prądu z iPhona/iPada.
Sprzętowo i programowo jest prawie identyczny z tunerem DVB-T Elgato, o bliskim pokrewieństwie świadczą też informacje w programie. Na szczęście jest sporo tańszy…

idtvelgato

Do pracy wymaga darmowego programu iDTV Mobile dostępnego oczywiście w App Store.
W pudełku poza tunerem znajdują się: dwie anteny (mała teleskopowa wkładana bezpośrednio do minizłącza w tunerze oraz magnetyczna z metrowym kablem zakończonym standardowym złączem antenowym), adapter do „normalnego” złącza antenowego, kable microUSB do ładowania i instrukcje.

co w pudełku

Antena magnetyczna nawet przy dużej odległości od nadajnika (ja mam 90km) w otwartej przestrzeni (na balkonie, na podwórku) zapewnia dobry odbiór. Jedyny problem to umieszczenie jej w miarę poziomo (większość nadajników w Polsce nadaje z polaryzacją poziomą). Antenka teleskopowa na balkonie też pozawalała na odbiór ale dość często pojawiały się zakłócenia (nadajnik w podpoznańskim Śremie odległym o 90km). Oczywiście po podłączeniu do anteny zewnętrznej z jaką działa np. nasz telewizor nie powinniśmy się obawiać o jakość obrazu. Czułość tunera jest przynajmniej tak samo dobra jak klasycznych odbiorników (jak nie lepsza).

iDTV-IMG_3276

Ale zanim zacząłem oglądać musiałem po pobraniu programu dokonać wstępnej konfiguracji. Przy pierwszym uruchomieniu program skanuje zakres częstotliwości TV (domyślnie Polskie, ale można wybrać inny kraj lub pełne skanowanie). Fajną cechą jest przypisywanie listy znalezionych kanałów do lokalizacji. Dzięki temu nie musimy podczas wyjazdów w te same miejsca znów wyszukiwać stacji.

iDTV-zdjęcie 1iDTV-LokalizacjeiDTV-szczegóły lokalizacj

Ciekawostką jest, że wyszukane stacje z danej lokalizacji możemy wysłać mailem do innego urządzenia aby oszczędzić sobie skanowania.
Wygodnie i na wiele sposobów jest zorganizowane przełączanie kanałów. Możemy wybierać je z listy (jak wyżej po lewej) gdzie mamy podane informacje o bieżącym i następnym programie, możemy przesunąć palcem w lewo lub prawo podczas oglądania programu, możemy też wy brać z menu na górze ekranu TV.

iDTV-zdjęcie 4

iDTV-Timeshift bufor

Time Shifting to funkcja w zasadzie obowiązkowa, jest też dostępna w iDTV. Dzięki niej możemy wcisnąć pauzę podczas oglądania filmu i udać się po łakocie do lodówki, a po powrocie kontynuować oglądanie bez strat, a jedynie trochę opóźnione względem nadawanego programu. Bufor przeznaczony na Timeshift możemy konfigurować zależnie od potrzeb. Nagrywanie jest prowadzone cały czas, nawet jak przełączamy kanały. Poza pauzą możemy też „cofnąć” (za pomocą suwaczka wyświetlanego na ekranie) program tak jak film odtwarzany w komputerze.

iDTV-zdjęcie 2

Kolejną obowiązkową funkcją jest nagrywanie programów. W menu Recordings poza samym programem zapisywane są też informacje o nim (jeżeli są dostępne).

Działanie tunera telewizji cyfrowej iDTV DVB-T prezentuje ten krótki film:

Urządzenie spełnia swoją rolę i jest godne polecenia. Niebawem postaram się uzupełnić test o zdjęcia z iPad'a (już wiem, że też działa dobrze).