NEXTplus polska telewizja w komórce

NEXTplus
Nie mam telewizora, czasem (bardzo rzadko) ustronieżywam tunera iDmacTV DVB-T USB z MacBookiem. Ograniczeniem jest u mnie brak anteny TV… Być może niedługo będzie na to sposób.Niedawno trafiłem na stronę NEXTplus.pl. Jest to zaczynający swoją działalność serwis strumieniujący dostępne kanały telewizyjne w internecie. Od wielu podobnych serwisów NEXTplus odróżnia cel strumieniowania: smartfony i tablety oraz abonament miesięczny (podstawowy za 27 kanałów TV 9,99 zł miesięcznie).
Na razie trwają testy beta (za darmo). Aplikacja dla iOS dostępna (od 20 godzin) jest w wersji na iPhona (jeszcze nie wspiera iP5), ale wersja na iPada jest ponoć oczekiwana na dniach. Login i hasło do betatestów dostępne jest na ich stronie WWW.

Jak to działa?
Jakość obrazu jest bardzo dobra (jak na pasmo zajmowane przez strumień: 1,2 do 2Mb/s), niestety czasem rozjeżdża się synchronizacja dźwięku z obrazem. Sama aplikacja też jest jeszcze mocno (jak na standardy iOS) niedopracowana. Widać, że autorzy za bardzo zapatrzyli się w poziom programów dostępnych na androida. Ale pisząc (np. na profilu FB NEXTplus) opinie możemy postarać się doprowadzić autorów programu na właściwi trop ;-)

Program poza kanałami TV pozwala na podgląd obrazu z kamer rozmieszczonych w wielu miejscach w Polsce.

NextP-PhotosNextP-Photos-1

Do dyspozycji podczas testów mamy jeszcze programy:

NextP-Photos-27NextP-Photos-28NextP-Photos-26

Po wybraniu programu mamy krótkie omówienie kanału i zdjęcie z aktualnie emitowanego materiału TV. Niestety nie mamy dostępu do programu TV - to spora wada.

NextP-Photos-20NextP-Photos-21

Aby rozpocząć oglądanie pukamy w obrazek. I tu pojawia się kolejna niedoróbka. Aby przejść do trybu pełnoekranowego trzeba puknąć w „powiększ” i dopiero potem możemy sprowadzić obraz do poziomu.

NextP-Photos-23NextP-Photos-22

Program nie radzi też sobie często z proporcjami ekranu. Na razie problemów z proporcjami nie spotkałem na TVP1 i 2.

NextP-Photos-6NextP-Photos-25

A tu możemy ocenić jakość obrazu (wycinek ekranu z iPhone 4s bez skalowania). Jak widać jest nieźle:

NextP-Photos-47

Oczekując usunięcia problemów i niedoróbek trzymam kciuki. W końcu cięgle jeszcze nie mając anteny ani odbiornika TV nie muszę płacić abonamentu, a nawet 9,99 zł miesięcznie taniej wychodzi niż abonament RTV (18 zł). Dodatkowo dostęp do usługi można będzie wykupić tylko na jakiś wybrany miesiąc (np. grudzień aby załapać się na „Kevin sam w domu” i którąś z wersji „Opowieści Wigilijnej”).