Farallon PhoneNET czyli rozwiązanie konkursu

Farallon PhoneNET

Zagadka okazała się trudna… odpowiedzi udzielali tylko applowscy „starzy wyjadacze” i były to w zasadzie odpowiedzi poprawne choć nie wszystkie w 100% ścisłe ;-)Zagadkowym przedmiotem jest terminator do farallonowego odpowiednika applowskiego LocalTalk (inna implementacja sprzętowa) czyli PhoneNET.
Farallon PhoneNET (LocalTalk)Farallon PhoneNET (LocalTalk)
Dziękuję za zdjęcia Rafałowi Konopackiemu

Oryginalny LocalTalk od Apple wyglądał tak:
Apple-LocalTalk-123Apple-LocalTalk-563
Dziękuję za zdjęcia Dominikowi Szmerkowi

Applowskie „kostki” LocalTalk były łączone specjalnym trzy-żyłowym przewodem i nie wymagały terminacji (miały terminatory wbudowane). Farallonowskie PhoneNety łączone były znacznie tańszym zwykłym dwużyłowym kablem telefonicznym.
I właśnie to spowodowało nie do końca ścisłe odpowiedzi ;-) Ja jak spotkałem się pierwszy raz z Macintoshami to były one spięte w sieć oryginalnymi LocalTalk od Apple. PhoneNety pojawiły się później i z racji ceny, większego zasięgu i znacznie łatwiejszej instalacji okablowania w Polsce (i nie tylko) bardzo się rozpowszechniły.
Działało to wszystko w oparciu o szybki port RS (230,4 kbit/s) wbudowany w każdego Macintosha i funkcje dostępne w Systemie Apple bez instalowanie żadnych dodatków. I to już w 1985 roku! PhoneNety pojawiły się na początku lat 90 zeszłego wieku.

A teraz wracając do konkursu:
Udzielono 7 odpowiedzi (w tym cztery były wzorowe i jedna nieprawidłowa, i jedna „poza konkursem”).
Z pomocą random.org z pięciu konkursowiczów wylosowałem…
Sebastiana (którego powiadomiłem mailem).

Chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o pradawnych rozwiązaniach sieciowych od Apple (zanim jeszcze PeCety doczekały się kart Ethernet czy Token ring)? To dajcie znać… jest sporo do opowiedzenia ;-)Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis