PistonCalc: Mój pierwszy program w Mac App Store

PistonCalc w MAS

Muszę się Wam pochwalić, że mój pierwszy program napisany w XCode (ObjC) znalazł się w Mac App Store ;-)PistonCalc
(bo o nim mowa) jest już od jakiegoś czasu jest w wersji dla iOS (iPhone i iPad) dostępny w App Store. Jest to niszowy program przydatny fanom motoryzacji i ew. tłumaczom motoryzacyjnym. Służy on do przeliczania wymiarów i pojemności silnika z cali na jednostki metryczne i odwrotnie. Wyróżnia go przeliczanie z i na cale ułamkowe (a nie tylko dziesiętne).

Dzięki Arkadiuszowi Banasiowi, który wpadł na pomysł i rozpoczął konwersje programu z iOS na OS X miałem wprawkę w programowaniu na OS X zakończoną z sukcesem powstaniem wersji PistonCalc dla Mac. Podziękowania (za zrobienie ikonki dla wersji na OS X) należą się też: Pawłowi Jakubowskiemu.
Przy okazji muszę przyznać, że programowanie na Mac'a jest sporo trudniejsze niż na iOS. W iOS obsługa interfejsu jest prostsza choćby z powodu mniejszej ilości elementów interfejsu i „kontrolek”. Dodatkowo w iOS niektóre zachowania kontrolek mamy „podane na tacy” w zasadzie w gotowej postaci. W OS X nie dość, że mamy znacznie więcej możliwości i okna, które mają też sporo „kontrolek” i funkcji to jeszcze niektóre z tych funkcji trzeba „ręcznie” oprogramować. Oczywiście nie żalę się z tego powodu, bo daje to znacznie więcej możliwości i elastyczności ale podaję jako ciekawostkę. Niby ten sam język programowania i jądro systemu, a tyle różnic.
Pocieszające jest to, że poza interfejsem bardzo wiele rzeczy jest wspólnych i sporo kodu można było przenieść całkowicie bez zmian z wersji dla iOS na Mac.

PistonCalc dla iPhone i iPad

PistonCalc for iPhone and iPad - Engine displacement calculator with unit conversion

PistonCalc dla Apple Mac OS X

PistonCalc for Mac OS X: Engine displacement calculator with unit conversion


Choć to program przydatny raczej niewielu z Was to dziś wieczorem (późnym) postaram się rozdać trochę kodów (wersja dla Mac OS X) na profilach Twitterowym i Facebookowym. Bądźcie czujni ;-)