Renkforce RS2W coś dla zapominalskich instalatorów i nie tylko!

Renkforce RS2W
Tym razem nie testowałem urządzeń przeznaczonych dla iPhone czy Maca, ale z racji moich zainteresowań „zdalnym” sterowaniem i własnych potrzeb mocno nie one zainteresowały. Testowanym sprzętem były elementy systemu RS2W Renkforce dostarczone przez Conrad.pl.Co to jest?

RS2W to system radiowego sterowania przełącznikami elektrycznymi (230 V) wzbogacony o różne czujki ruchu, otwarcia i wiele rodzajów przełączników i pilotów. Można za ich pomocą włączać światło, sterować roletami czy innymi urządzeniami zasilanymi z sieci 230 V. Ilość zastosowań jest ogromna. Komunikacja pomiędzy urządzeniami następuje w wolnym paśmie radiowym 868 MHz.

Po co to komu?

Wyobraźcie sobie, że zapomnieliście o włącznikach oświetlenia nad schodami lub projekt się zmienił i przewody są w złych miejscach. Można ryć ściany czy kombinować z listwami dokładając kilkanaście–kilkadziesiąt metrów kabla (po ~2 zł za metr) lub zastosować dwa włączniki (piloty) systemu RS2W i jeden z kilku modeli przełączników (odbiorników). Nie dość, że włączniki możemy umieścić w dowolnym, wygodnym miejscu to poza podłączeniem (lub wkręceniem w oprawkę) odbiornika nie musimy dokonywać żadnych instalacji! Włączniki ścienne wyglądają prawie jak normalne, a ich grubość nie przekracza 1 cm. Można je przykręcić do ściany lub nawet przykleić. Koszt takiego zestawu nie powinien przekroczyć 210 zł. Nie jest to wiele w takiej sytuacji. A dodatkowo możemy dodać do zestawu pilot ręczny i sterować światłem nie podnosząc się z fotela. Instalacja kablowe nam tego nie zastąpi.

Renkforce RS2W
Inny przypadek to brak możliwości poprowadzenia nowych lub dodatkowych kabli, gdy np. chcemy zastosować czujnik ruchy do włączania oświetlenia w ogrodzie, czy na podjeździe. W ofercie RS2W są też wykrywacze otwarcia drzwi lub okien.

Zalety, czyli dlaczego to takie fajne.

Jak się domyślacie, zazwyczaj mam do czynienia z falami radiowymi 2,4 GHz (WiFi, Bluetooth), które są mocno tłumione przez wszelkie przeszkody grubsze niż 3-4 cm, co powoduje, że choć w otwartej przestrzeni mają zasięg nawet kilkadziesiąt metrów to jedna czy dwie ściany mogą uniemożliwić łączność. W przypadku pasma 868 MHz sprawa wygląda inaczej. Nie nadaje się ono (przy małych mocach mikronadajników) do szybkiej transmisji danych, ale dla poleceń sterujących przełącznikami jest wystarczające. Zaletą jest znacznie większa przenikalność przez ściany. W zasadzie kilka ścian nie stanowi problemu.

Renkforce RS2W
Właściwości pasma dotyczą większość „pilotów” w nim pracujących, ale Renkforce RS2W ma więcej plusów. Bardzo ważną zaletą jest łączność dwukierunkowa pomiędzy pilotem a odbiornikiem. Dzięki niej mamy potwierdzenie, że przełącznik wykonał komendę. Zabawkowe „sterowniki” nie dają nam pewności, że polecenie dotarło do odbiornika. Kolejna zaleta to różnorodność przełączników (odbiorników) i pilotów (włączników) oraz urządzeń dodatkowych (czujki). Ważne jest też, że jeden włącznik (kanał) może sterować nawet pięcioma odbiornikami, a jeden odbiornik może być sterowany wieloma włącznikami (pilotami).

W praktyce.

Do testów od Conrad.pl dostałem zestaw odbiornika w postaci oprawki E27 wkręcanej w abażur, włącznika ściennego dwukanałowego i czujki ruchu. Proces „parowania” urządzeń został w instrukcji dobrze opisany i nie jest skomplikowany.

Renkforce RS2W
Naścienny włącznik różni się od zwykłych tym, że nie jest „kołyskowy”. Aby włączyć lub wyłączyć sterowane urządzenie wciskamy górę, lub dół. Bardzo szybko można się do tego przyzwyczaić. Wykonanie polecenia przez odbiornik potwierdzane jest krótkim zaświeceniem niebieskiej diodki we włączniku. Jeżeli coś poszło nie tak (odbiornik nie ma zasilania, wyszedł z zasięgu itp.) to diodka zamiga na czerwono. Włącznik zasilany jest typową baterią CR2032, która powinna wystarczyć przynajmniej na rok użytkowania, ale może i na znacznie dłużej.

Czujka ruchu zasilana jest dwiema bateriami AA (paluszki). Można w niej ustawić, przy jakiej ilości światła ma zacząć pracować oraz czas, na jaki ma załączać odbiornik po wykryciu ruchu (6 s., 15 s., 1 min., 5 min.).

Odbiornik (oprawka z przełącznikiem) była sterowana przez czujkę i włącznik, czyli gdy po zmierzchu ktoś wszedł w jej zasięg, to załączała światło na 1 min, ale tak samo mogłem włączyć oświetlenie „pilotem” (lub wyłączyć, gdy było zapalone). Zasięg miałem w całym domu i na całej działce.Jakie urządzenia wchodzą w skład systemu RS2W Renkforce możecie zobaczyć na stronie: Conrad.pl. System działa bardzo sprawnie i warto go rozważyć w sytuacji gdy dokonujemy zmian w instalacji lub występują problemy z ułożeniem kabli.