Test NAS QNAP część 2: parametry i iTunes

QNAP

Temat testowania QNAP'a zacząłem trochę od środka, teraz czas wrócić dla porządku do początku, czyli trochę o możliwościach QNAP'a, a niżej o eksmitowaniu biblioteki iTunsa na dysk sieciowy.
Niektóre możliwościach QNAP'ów
:
 • Serwer plików dla Mac OS, Windowsa i Linuxów (protokoły: AFP, CIFS/SMB, NFS, FTP, HTTP, HTTPS).
 • Pełne wsparcie dla iSCSI.
 • Serwer WWW z PHP i MySQL, serwerami wirtualnymi i certyfikatami SSL.
 • Serwer FTP, FTPS z kontrolą pasma.
 • Serwer kopii z wsparciem dla Rsync oraz (między innymi): Time Machine, EMC Retrospect, LaCie Silverkeeper.
 • Serwer drukarek USB (do 3 sztuk).
 • Serwer iTunsa.
 • Serwer SysLog.
 • Serwer RADIUS.
 • Stacja multimedialna z generowaniem galerii obrazów i wideo, transkodowaniem wideo, publikowaniem na portalach społecznościowych, wsparciem dla iOS (dedykowane aplikacje) itp.
 • Stacja pobierania - pobieranie plików po HTTP, FTP BitTorrent bez udziału komputera. Dedykowana aplikacja do zarządzania zadaniami pobierania i harmonogramem (na Mac OS).
 • System instalowania dodatkowego oprogramowania QPKG mi. Joomla, phpMyAdmin, WordPress, Squeezebox Server, Asterisk, XDove (Mail Server), Python.
 • Kopiowanie danych z USB na przednim panelu po naciśnięciu guziczka np. z aparatów, dysków USB itp.
 • Dla QNAP'ów jednodyskowych: QRAID1 - kopia w czasie rzeczywistym na zewnętrznym dysku umożliwiająca zamianę dysków po ew. awarii wbudowanego i dalszą pracę.
 • Kopia na zewnętrznych dyskach (eSATA, USB) lub na urządzeniach sieciowych wg, harmonogramu lub w czasie rzeczywistym po zaistnieniu zmian w plikach wybranych folderów.
 • Stacja monitoringu (do 2 kamer IP w modelach TS-110, TS-112, TS-210, TS-212, należy sprawdzić listę kompatybilności).
A to tylko część możliwości systemu w QNAP'ach (nawet tych najtańszych jakich test dotyczy).

Mała uwaga co do dobierania dysków do QNAP'a: należy przestrzegać listy kompatybilności dysków dla QNAP, raz trafiłem na dysk, który nie był na liście i rzeczywiście nie chciał działać poprawnie w QNAP'a.

Po tej porcji teorii czas na praktykę, czyli eksmitujemy bibliotekę iTunsa na QNAP'a

Krok pierwszy: konsolidacja naszej biblioteki:
Należy upewnić się, że mamy włączoną w preferencjach iTunsa zakładka: Zaawansowane, funkcję: Utrzymuj porządek w katalogu iTunes Media. Jeżeli nie, to należy ją włączyć i kliknąć OK.

Preferencje iTunes przed zmianą katalogu

Następnie ponownie otwieramy preferencje i również w zakładce zaawansowane wybieramy nowe miejsce na bibliotekę. Ja zdecydowałem się trzymać biblioteki iTunsa na wspólnym dla domowych użytkowników udziale Qmultimedia (ale wybór jest dowolny, byle by użytkownik maił pełne prawa do „dysku”).

Preferencje iTunes po zmianie katalogu

Klikamy OK i zabieramy się za przeniesienie biblioteki, na szczęście całą robotę zrobi za nas sam iTunes. Wystarczy, że w menu Plik wybierzemy Biblioteka -> Uporządkuj bibliotekę…

Menu zarządzania biblioteką

Potem w okienku które się pojawi zaznaczamy: Skonsoliduj pliki i klikamy OK.

Konsolidacja biblioteki

Po tym iTunes zabierze się za kopiowanie wszystkiego co potrzebne do nowej lokalizacji. U mnie trwało to około godziny czy dwóch, w zasadzie roiło się w tle i nie zauważyłem kiedy się skonczyło (ponad 40GB danych). Przeniesione zostały wszystkie kliki audio/wideo, programy dla iOS oraz konieczne do pracy iTunsa przyległości.
Po upewnieniu się, że pliki z nowej lokalizacji się odtwarzają (test wyrywkowy) pozwoliłem sobie na skasowanie starej biblioteki.

Jak to działa w praktyce.
Dobrze jest dodać dysk sieciowy na jakim jest biblioteka iTunsa do Opcji logowania w Preferencjach systemowych:

Preferencje logowania

Co się dzieje gdy uruchomimy iTunsa nie mając dostępu do naszego dysku sieciowego?
Nic złego… iTunes użyje standardowej lokalizacji biblioteki i ew. pobrane rzeczy czy zdigitalizowane w terenie płyty CD umieści w tej bibliotece. Gdy będziemy już w naszej sieci i iTunes będzie miał dostęp do właściwej biblioteki automatycznie jej użyje i wystarczy, że jak wcześniej użyjemy opcji Skonsoliduj pliki aby nowe zdobycze trafiły we właściwe miejsca (ew. potem trzeba usunąć nadmiarowe pliki z biblioteki na dysku startowym).

Biblioteki na QNAP'ie daje się używać po Wi-Fi N całkiem komfortowo i bez większych opóźnień. Sprawdziłem to na MacBooku C2D 2,16GHz i na iBooku G4 1,2GHz podpiętym przez FastEthernet lub przez dongla USB WiFi N 300.

W następnym odcinku: pozbywanie się biblioteki iPhoto.

Zapraszam na mój profil na Facebooku lub Twitterze aby nie przegapić kolejnych części.