Thunderbolt dla każdego czyli stacja dokująca Unitek Y-4031 na dyski 3,5” i 2,5”

Unitek Y-4031 Thunderbolt
Minęły już ponad trzy lata od premiery pierwszego komputera Apple z magistralą (złączem) Thunderbolt™. Początkowo urządzeń wspierających ten standard było jak na lekarstwo i dodatkowo nie zachwycały one ceną. Z czasem urządzeń przybyło lecz nadal ich cena nie zawsze była przystępna. Obecnie gama urządzeń z portem Thunderbolt™ jest pokaźna i różnorodna (od macierzy dyskowych np. DataTale RS-M4T/C przez zewnętrzne pudła na karty PCIe, monitory, interfejsy typowe i specjalistyczne, kamery i adaptery audio-wideo po stacje rozszerzeń z wieloma portami i dyski zew.) […]
Minęły już ponad trzy lata od premiery pierwszego komputera Apple z magistralą (złączem)
Thunderbolt™. Początkowo urządzeń wspierających ten standard było jak na lekarstwo i dodatkowo nie zachwycały one ceną. Z czasem urządzeń przybyło lecz nadal ich cena nie zawsze była przystępna. Obecnie gama urządzeń z portem Thunderbolt™ jest pokaźna i różnorodna (od macierzy dyskowych np. DataTale RS-M4T/C przez zewnętrzne pudła na karty PCIe, monitory, interfejsy typowe i specjalistyczne, kamery i adaptery audio-wideo po stacje rozszerzeń z wieloma portami i dyski zew.). Niestety nadal większość z tych urządzeń jest dość specjalistyczna (i droga).
Na szczęście widać, że nadchodzą zmiany. Jaskółką zwiastującą długo wyczekiwaną „wiosnę z
Thunderbolt” jest zewnętrzna stacja dokująca na dyski 3,5" i 2,5" Y-4031 marki Unitek.

Stacja dokująca Unitek Y-4031 Thunderbolt

Do testów dostarczyły ją firmy QART Serwis we współpracy z importerem Konsorcjum FEN ponad trzy tygodnie temu i od tego czasu używam jej z moim dyskiem do kopii Time Machine czyli przez wiele godzin dziennie i dość intensywnie. Ani razu nie zawiodła (zresztą nic w tym dziwnego). Po tym okresie próbnym zabrałem się za testy wydajności.
Stacja
Unitek Y-4031 jest wyposażona w dwa porty. Jeden to oczywiście Thunderbolt™, a drugi to USB 3.0 czyli możemy podpiąć tę stację w zasadzie do każdego komputera. Urządzenie posiada zewnętrzny zasilacz 12V o mocy 24W pozwalającej na obsługę praktycznie każdego dysku 3,5”.

Stacja dokująca Unitek Y-4031 Thunderbolt

Do testów użyłem to co maiłem pod ręką najszybsze (czyli dysk SSD Maximus CON SSD 2,5" SATA III 256GB MLC) oraz największe (czyli dysk 3,5” SEAGATE 2TB ST2000VM003 5900 obr.). Komputerem testującym był MacBook Air mid 2013 i7 1,7GHz, 8GB RAM.

Stacja dokująca Unitek Y-4031 Thunderbolt

Testy potwierdziły oczekiwania. Dyski pracowały ze swoją maksymalną wydajnością nieograniczaną ani przez interfejs USB 3.0 ani tym bardziej przez (teoretycznie, w praktyce bardziej) dwa razy wydajniejszy Thunderbolt™. Dysk SSD osiągał podczas odczytu 400 MB/s, przy zapisie 324 MB/s. Dysk 3,5” „wyciągał” ~170 MB/s przy zapisie i odczycie. To są dokładnie takie same osiągi jak przy podłączeniu tych dysków „w środku komputera” bezpośrednio do kontrolera SATA III.

Stacja dokująca Unitek Y-4031 Thunderbolt

Podobnie przy praktycznym teście kopiowania i powielania folderów z prawie 30 tysiącami plików (ponad 6 GB) dyski osiągały maksimum swoich możliwości. SSD poradził sobie z taką paczką danych (kopia z MBA na dysk w stacji Unitek Y-4031) z średnią prędkością 101,6 MB/s. Powielenie skopiowanych danych przebiegło nawet sprawniej. 6,07 GB (~29 tys. plików) w 56 sekund (średnio 108 MB/s). Należy dodać, że podczas kopiowania i powielania przez USB 3.0 zauważyłem ciut większe obciążenie procesora. Dla znających specyfikę Thunderbolt™ nie jest to niespodzianką. Thunderbolt™ to w skrócie magistrala PCIe wyprowadzona kablem na zewnątrz komputera. Czyli w uproszczeniu urządzenia podpięte przez Thunderbold™ są widziane przez system jak wpięte w magistralę PCIe. Więcej o Thunderbolt™ dowiecie się z mojego wpisu: Thunderbolt jedno złącze wiele nieporozumień…

Stacja dokująca Unitek Y-4031 Thunderbolt

Tego typu stacje dokujące na dyski są bardzo wygodne dla osób przechowujących duże ilości danych i potrzebujące bardzo szybkiego dostępu do nich. Ciągle dyski HDD mają najlepszy stosunek pojemności do ceny (wśród nośników danych), znaczną trwałość i czas bezpiecznego przechowywania danych. Do tego ogromną zaletą jest prędkość pracy. Inny krąg zastosowań to sprawy serwisowe. Jak już pisałem dysk w tej kieszeni podpiętej przez Thunderbolt™ widziany jest prawie jak wpięty w kontroler SATA na magistrali PCIe (ale system wie, że jest „zewnętrzny”).
Oczywiście dysk w tej stacji można używać po prostu jako dysk zewnętrzny (jak tak teraz używam) z dodatkową możliwością szybkiej zamiany dysku na inny w razie potrzeby.

Stacja dokująca Unitek Y-4031 Thunderbolt

Jedyna wada jaką znalazłem to brak drugiego złącza Thunderbolt™ w stacji, co sprawia, że nie jest ona „przelotowa”.
Dużą zaletą jest dołączony do zestawu kabel
Thunderbolt™. Zakup nawet krótkiego kabla „luzem” to wydatek na poziomie 120-200 zł! Tyle udaje się zaoszczędzić z Unitek Y-4031.

Cena stacji dokującej 
Unitek Y-4031 to niecałe 498 zł z VAT. W zestawie są kable Thunderbolt i USB 3.0.