Wyciśnij z Wi-Fi co się da: ukryte narzędzie diagnostyczne

Diagnostyka sieci Wi-Fi
Z racji testowania i używania NAS QNAP'a zapragnąłem wydusić z mojej sieci Wi-Fi co się da. Okazało się, że w Lwie, Apple dość dobrze ukrył bardzo pomocne w takich działaniach narzędzie diagnostyczne.Diagnostyka sieci Wi-Fi
programem, który zwykłemu użytkownikowi może przydać się np. przy umiejscawianiu punktu dostępowego WiFi w domu lub firmie i ustawianiu anten. W tym celu najlepiej skorzystać z funkcji: Monitorowanie wydajności. W tym trybie możemy praktycznie w czasie rzeczywistym obserwować siłę sygnału i poziom szumów tła oraz prędkość z jaką aktualnie jesteśmy połączeni do Punktu Dostępowego.
Jak się dobrać do programu?
Prosto ;-) Apple umieścił program w teczce CoreServices do której najszybciej dostaniemy się wybierając w Finderze: Idź do katalogu… (Jabłko/Comand+Podnośnik/Shift+G) i wpisując: /System/Library/CoreServices. Poza programem Diagnostyka sieci Wi-Fi zajdziemy tam kilka innych aplikacji do których dostęp z wolnej ręki się czasem przydaje (np. Połącz z ekranem).

Diagnostyka sieci Wi-Fi 1
Diagnostyka sieci Wi-Fi

Cytat z opisu funkcji programu zaczerpnięty z jego pomocy:
Program Diagnostyka sieci Wi-Fi pozwala diagnozować problemy z siecią bezprzewodową, rejestrować zdarzenia sieciowe, przechwytywać przesyłane dane oraz włączać dzienniki usuwania błędów. Program tworzy raport, który można wysłać do Apple w celu przeprowadzenia analizy.

Monitorowanie wydajności pozwala przeglądać wykresy siły sygnału sieci, poziomu szumu mocy transmisji i szybkości przesyłania danych.

Rejestrowanie zdarzeń wykrywa i zgłasza przerwane połączenia, zmiany punktów dostępu (w roamingu) oraz inne zdarzenia sieciowe, np. podłączenie i odłączenie od sieci lub urządzenia sieciowego.

Przechwytywanie ramek pierwotnych pozwala przechwytywać dowolny ruch na interfejsie Wi-Fi.

Dzienniki usuwania błędów zawierają szczegółowe informacje o każdym połączeniu bezprzewodowym.

Aby kontynuować, zaznacz żądaną opcję i kliknij w Dalej. Po zakończeniu pracy programu Diagnostyka sieci Wi-Fi kliknij w Zgłoś, aby przesłać dane diagnostyczne do Apple w celu przeprowadzenia analizy.