Bardzo ważne: Znajdź mój iPhone w iOS 7 [aktualizacja]

find_my_iphone_icon

Nie ułatwiajmy życia złodziejom i paserom… czyli nowe bezpieczniejsze i trudniejsze do ominięcia Find My Phone w iOS 7. Sprawdź to koniecznie i włącz tę funkcję w swoich iUstorjstwach.[Aktualizacja 2013-09-23]: Blokowanie kodem wyłączenia iPhona.
Zawsze mocno dziwiła mnie niechęć telekomów do zaimplementowania jakiegoś systemu blokowania skradzionych telefonów. Przecież mają niezły oręż do walki z plagą złodziejstwa: IMEI i MEID. Być może chodzi o kwestie prawne, może o koszty. Nie wiem… Ale z czym telekomy nie chcą lub nie potrafią sobie poradzić poradził sobie Apple.

Po pół roku obecności iOS 7 na rynku widać, że zabezpieczenie jest skuteczne. Find My Phone w iOS 7 sprawia bardzo duże problemy złodziejom, paserom i fanom wszelkich „okazji”… i bardzo dobrze!

Zrzut ekranu 2014-02-28 o 10.32.22
Na zdjęciu niektóre słowa kluczowe jakie skierowały złodziejaszków i ich ofiary na stronę MacWyznawca.pl (z dwóch dni 26-27 lutego 2014).

Funkcja Znajdź mój iPhone jest już znana od paru lat. Wiele razy się czytało doniesienia prasowe (nawet z Polski co tym bardziej cieszy, że czasem udaje się oderwać naszych policjantów od biurek) o znalezieniu iPhona i/lub schwytaniu złodzieja na gorącym uczynku. Niestety Find My Phone miała też swoje wady. Trzeba było pamiętać aby ją aktywować dla nowych urządzeń i zabezpieczyć przed wyłączaniem np. włączając ograniczenia dla usług lokalizacji. Nie każdemu się chciało. Dodatkowo jak złodziej i/lub paser był sprytny to wyłączał szybko iPhona lub go ekranizował i potem „wyczyszczał” za pomocą iTunes.

Teraz nie będą mieli tak łatwo!
W iOS 7 Find My Phone aktywowane jest przy konfiguracji lub aktualizacji (za zgodą użytkownika, zgadzajcie się). Jeżeli o tym zapomnieliście lub nie macie pewności to proszę wejść w Ustawienia -> Prywatność -> Usługi lokalizacji i na dole włączcie Znajdź mój iPhone.

Find-My-Phone-iOS7-2

Co jeszcze się zmieniło?
Teraz iOS 7 zapyta o nasze hasło dla konta Apple ID przed:

  • Wyłączeniem Znajdź mój iPhone
  • Wymazaniem iPhona (iPad'a)
  • Odtworzeniem lub ponowną konfiguracją.

Find-My-Phone-iOS7-1

Ale to nie koniec!
Jeżeli w trosce o swoje dane wymażecie zdalnie swojego iPhone to nadal będzie on wymagał podania Apple ID i hasła oraz wyświetlał na ekranie wiadomość od Ciebie! W sprzyjających okolicznościach może wciąż wysyłać swoją pozycję. Ciekawostka: Od czasów iPhona 3Gs wszystkie dane są szyfrowane „w standardzie”. Podczas wymazywania system kasuje klucz szyfrujący blokując w ten natychmiastowy sposób dostęp do Twoich danych.

Dostęp do lokalizacji swoich urządzeń, wysyłania komunikatów i zdalnego wymazywania uzyskacie z aplikacji Find My Phone (z innego iPhona lub iPad'a) lub przez stronę: www.icloud.com.

Zrzut ekranu 2013-09-20 o 08.36.37


Uprzedzając uwagi:
Tak, można wyłączyć iPhona lub wsadzić go w metalowe pudełku uniemożliwiając komunikacje i pozycjonowanie. Jednak trochę to potrwa. Nie da się jednym, ruchem jak kiedyś, w ustawieniach wyłączyć lokalizowanie. Gdy już złodziejaszek będzie chciał go w bezpiecznym miejscu włączyć to jest szansa, że złapie jakoś kontakt z siecią i poda pozycję lub wyświetli groźny komunikat no i nadal aby coś z nim zrobić trzeba będzie podać hasło dla Apple ID.

Bez Apple ID i hasła iPhone z iOS 7 w rękach złodzieja stanie się cegłówką.

Ciekawostka: Jeżeli taki iPhone nie był zablokowany hasłem „ekranowym” to może pozostać w pewien znikomy sposób użytecznym dla złodzieja. Np. może być aparatem fotograficznym w pewnych okolicznościach przesyłającym do was jego zdjęcia ;-)
Patrz: Life of a stranger who stole my phone

Jak jeszcze utrudnić życie złodziejom i zwiększyć szansę odzyskania iPhone?
Gdy wybieracie się w niebezpieczne rejony pamiętajcie o wyłączeniu dostępu do centrum sterowania z zablokowanego ekranu.

Find-My-Phone-iOS7-6Find-My-Phone-iOS7-3

Utrudni to szybkie wyłączenie WiFi i lub całej komunikacji sieciowej (Tryb samolot) sprytnym złodziejaszkom.
Dobrze jest też skrócić (nawet do zera) czas po jakim iPhone wymaga kodu (Ustawienia->Ogólne->Kod blokady):

Find-My-Phone-iOS7-5

Szczęśliwi posiadacze iPhonów 5s z Touch Id mają łatwiej ;-)[Aktualizacja]
Przydała by się jeszcze funkcja blokowania kodem ekranowym wyłączenia iPhona (już zaraz zgłaszam to przez bugreport.apple.com co i Wam polecam).

Zgłosiłem: Moje zgłoszenie zostało oznaczone jako duplikat. To wcześniejsze ma niestety znacznie niższy numer co oznacza, że w Apple znają sprawę ale albo nie chcą albo nie potrafią rozwiązać tego w elegancki sposób. Po numerach moich zgłoszeń widzę, że to „pierwotne” jest z połowy 2010 roku. Długo nad tym myślą… nadzieją jest to, że w iOS 7 taka blokada ma znacznie większy sens. Może zintensyfikują działania. Też wysyłajcie podobne zgłoszenia. Weźmy ich szturmem (bugreport.apple.com) ;-)

Zrzut ekranu 2013-09-23 o 14.32.09

Jak widać nie wysilam się z angielskim ale i tak rozumieją ;-)

Dla dobra swojego i innych przypominajcie znajomym o funkcji Znajdź mój iPhone, a zwłaszcza o tym, że z iOS 7 zrobi ze skradzionego iPhona cegłówkę. Im więcej osób dobrze zabezpieczy swoje iPhony i będzie o tym mówić tym większa ilość złodziei przekona się, że iPhona kraść nie warto…

Zobacz też jak możemy dowiedzieć się z pomocą iOS 7 gdzie często bywamy: Często odwiedzane. 
Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis