Dwie szczęśliwe siódemki: M7 [aktualizacja]

Apple-M7-motion

Podczas prezentacji iPhone 5s Apple zaskoczył nas nie tylko nowym 64-bitowym procesorem w A7 ale również koprocesorem M7 przeznaczonym do analizy naszych (a w zasadzie iPhona) ruchów.Permanentna inwigilacja! Chciało by się zacytować Maksa z „Sexmisji”.
iOS 7 w iPhone 5s (czy innym przyszłym urządzeniu z M7) będzie śledził każdy swój (więc często i nasz) ruch i przechowywał o nim informację przez (zazwyczaj) 7 dni. Potem pozwoli te dane odczytać aplikacji na żądanie z wybranego przez nią przedziału czasu:

Zrzut ekranu 2013-09-18 o 07.32.45

Jak to ułatwi pisanie aplikacji „fitness” i wszelkich innych potrzebujących informacji o naszej aktywności możecie sobie wyobrazić. Dodatkowo znacznie zmniejszy się zużycie baterii. Aplikacja nie będzie musiała pracować cały czas i zbierać dane. Zrobi za nią to system sprawnie i nie tracąc ekstra prądu na wykonywanie kodu w procesorze głównym właśnie dzięki małemu i energooszczędnemu M7.

M7 w połączeniu z funkcjami iOS 7 analizując informacje z akcelerometru, żyroskopu i kompasu dowie się i zapisze rodzaj naszej aktywności:

Zrzut ekranu 2013-09-18 o 07.38.23

Jak widać rozpoznaje on czy jesteśmy w spoczynku, spacerujemy, biegniemy cz wozimy tyłek w samochodzie. Zapisywane są informacje kiedy dany rodzaj aktywności się rozpoczął i jaka jest pewność, że to właśnie taka aktywność się odbyła.
I to wszystko dzieje się cały czas w systemie bez konieczności pracy aplikacji! Aplikacja odczyta to sobie wtedy kiedy będzie chciała. Szkoda tylko, że tak trudno jest rozpoznać jazdę rowerem.
A! Jeszcze policzy nasze kroki wykonane z iPhonem:

Zrzut ekranu 2013-09-18 o 07.45.13

Jedyny problem jest w tym, że nie zawsze mamy iPhona w kieszeni.
Coś czuję, że M7 w iPhone 5s to taki test technologii wręcz nieodzownej w ew. iZegarku. Umieszczenie M7 w osobnym układzie też sugeruje jego przyszłe zastosowanie w urządzeniach nie wymagających takich mocy obliczeniowych jak iPhone.
Ale oczywiście Apple 10 września nas „niczym nie zaskoczył”…

Wybaczcie te obrazki z „dla programistów” ale umieściłem je trochę z premedytacją abyście zobaczyli ile się trzeba „napisać” podczas programowania dla iOS w Objective C;-)

[aktualizacja 2013-09-21]
Wiemy już więcej o magicznym M7!
Został on zidentyfikowany jako specjalna wersja mikrokontrolera LPC: LPC18A1 produkowanego przez NXP. Jest to w zasadzie bardzo oszczędny kompletny „komputerek” z procesorem opartym na rdzeniu ARM Coertx-3. Jak wyżej zostało to opisane umożliwia on zbieranie i analizę danych napływających z żyroskopu, akcelerometru i kompasu bez zbędnego angażowania głównego procesora w A7. Dzięki właśnie tej energooszczędności dane mogą być zbierane i obrabiane non-stop bez ujemnego wpływu na baterię.

NXP_LPC18A1
fot. Wikipedia.

M7 w pełni zasługuje na określenie mikro. Jego rozmiary to około 6x7mm.

Zobacz też jak możemy dowiedzieć się z pomocą iOS 7 gdzie często bywamy: Często odwiedzane.Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis