Apple i IBM znów razem!

Apple-IBM-Logo
W e wtorek po zakończeniu pracy giełdy nowojorskiej Apple i IBM ogłosiło rozpoczęcie współpracy. Obie firmy znów razem chcą zmienić Świat. Tym razem chodzi o świat przedsiębiorstw, instytucji i urzędów. Ma być bardziej mobilnie! Mogło Was trochę zdziwić użycie słów „znów”. Zdziwionym wyjaśnię to niżej.
Zaznaczmy, że wartość rynkowa Apple jest obecnie prawie TRZY razy większa niż IBM.IBM
to firma (niesłusznie) kojarząca się nam z PeCetami (IBM PC). Było to dawno i prawda i był to dla IBM tak naprawdę epizod. Czym zajmuje się IBM obecnie i co od dawna jest dla niego najważniejsze dowiemy się z ich strony: IBM.com.

Mały skrót z menu IBM.com:
IMB-Menu
Jak widać są nastawieni głównie na przetwarzanie i gromadzenie wielkich ilości danych oraz ich analizę. Ze sprzętu mamy oczywiści „duże” komputery i pamięci masowe wszelkiego rodzaju. Znajdziemy też terminale kasowe i inne drobniejsze urządzenia dla handlu itp.
Są to dziedziny wymagające ogromnej wiedzy i doświadczenia, których Apple w zasadzie nie dotyka (najwyżej korzysta z takich usług).

Dlaczego znów?
Pamiętacie procesory PowerPC używane w Macach w latach 1994-2006? Raczej tak. O Common Hardware Reference Platform pewnie mało kto z Was wie. To były wspólne dzieła IBM, Apple i Motoroli. Procesory przez wiele lat dobrze służyły w naszych Maczkach. CHRP był zaś wspólną platformą sprzętową mającą pozwolić na ujednolicenie sprzętu z PowerPC pod różne systemy (firmware Macintoshy był z nią w znacznej części zgodny).

Obecna współpraca wygląda jakby odwrotnie… to Apple będzie dostarczał głównie sprzęt ze swoim iOS (przynajmniej w sferze urządzeń mobilnych), a IBM rozwiązania programowe (aplikacje i szeroko pojęte zaplecze w tym wsparcie doradców i opiekunów). Dodatkowo Apple zapewni usługi serwisowe dla swoich urządzeń dedykowane na rynek „Enterprise”. Można się domyśleć, że programy będą tworzone przy ścisłej współpracy zespołów Apple i IBM. IBM ma ogromny sztab fachowców z (dla większości z nas „magicznych”) dziedzin rozwiązań dla „dużych” przedsiębiorstw i wielkie doświadczenie w tym zakresie.
Z komunikatu wiemy, że w planach na początek przyszłego roku jest opracowanie ponad 100 rozwiązań „Enterprise” z różnych dziedzin (aplikacji może być jeszcze więcej).

Nie wiem czy zwróciliście uwagę na:
Apple-Health
Z silnym wsparciem działającego na rynku ochrony zdrowia od dziesięcioleci IBM, aplikacja i API Health w iOS 8 nabiera większego (znacznie) znaczenia. Tuż obok mamy rozwiązania dla bankowości, a od dłuższego czasu spekuluje się o chęci wejścia Apple w rynek płatności. Z IBM może być łatwiej.

Jeszcze ten fragment komunikatu przykuł moją uwagę:
Zrzut ekranu 2014-07-17 o 09.07.42
Dokładnie pierwsza i ostatnia linijka…
Czy Apple pozwoli aplikacją od IBM na używanie własnych chmur obok, we współpracy czy zamiast iCloud?
Podobnie zarządzanie urządzeniami. Teraz bez serwerów Apple nie daje się aktywować urządzeń z iOS.
Czy IBM będzie miał zgodę na „więcej”?
Pożyjemy zobaczymy…

Tak czy siak nawet dla nas „maluczkich” będzie ciekawie, a ta współpraca to niezły prztyczek w nos dla Googla (a może nawet początek jego schyłku) i kolejny gwóźdź do trumny Microsoftu.
IBM choć sam często wybierał rozwiązania „otwarte” jak Linux, OpenOffce i podobne tym razem zdecydował się na „zamknięty” iOS! Przecież mógł np. zrobić własne przeróbki Androida… Samsung potrafi to i IBM dał by radę. Ale jednak wybrał system i sprzęt mobilny Apple ;-)

Na koniec: wg „giełdy” ta współpraca da więcej IBMowi bo kurs jego akcji wzrósł po ogłoszeniu współpracy aż do 2%. Apple początkowo urosło około 0,9% ale wiadomości z areny batalii o ceny podręczników zdusiły ten wzrost.