Wnioski z Faqt'a: Apple pod strzechy cd.

Faqt i Mac pod strzechą
Pewnie niektórzy z Was wiedzą, że stworzyłem program do wystawiania faktur (w FileMakerze) dla Mac OS: Faqt. Faqt jest już na rynku prawie 3 lata. Dziennie korzysta z niego kilkaset osób (niezła próba statystyczna). Po tych przechwałkach do rzeczy ;-)Co jakiś czas dzwonią do mnie klienci „od Faqt'a” z różnymi pytaniami. Po rozmowach z nimi i po nazwach firm jakie zamawiają program można wykoncypować czym się zajmują. Wymienię tylko o potwierdzone przypadki używania Faqt'a na Mac OS (tak używa go ponad 94% klientów).
Trafiają się: Firmy budowlane, hurtownie ogumienia, hurtownie motoryzacyjne, firmy zwalczające szkodniki (chodzi o żywe robaczki itp. nie o użyszkodników Windowsa czy wirusy na ich komputerach ;-)), znani kompozytorzy, lekarze, hurtownie rybne - generalnie firmy jakoś mało kojarzące się z „niszą” Apple.
Większość z nich używa Maczka od niedawna, ale już nie wyobraża sobie powrotu do Windowsa, wirusów, trojanów itp. (to jest kompilacja ich wypowiedzi - czasem są bardziej radykalni od Mac Wyznawcy) ;-)
Dobrze to czy źle? Dobrze, bo platforma Mac OS rośnie w siłę, źle bo przynoszą ze sobą swoje kiepskie nawyki z Windowsa…
Np. formatowanie dysków jak im się wydaje, że coś źle się z komputerem dzieje ;-)
Apple też robi umizgi w ich stronę co jakiś czas dodając do Mac OS dziwnostki znane z Windowsa. Np. zmianę w układzie polskiej klawiatury Pro i „Anuluj”, które będę Applowi zawsze wypominał (teraz muszę doinstalowywać normalny układ z „ź” pod z i „ż” pod x, który jest wygodniejszy dla klawiatur z lewym alt'em, ręcznie).
No trudno, są wady i zalety… ;-)

A teraz małe porównanie. Statystyki od poniedziałku do dziś, osobno dla użytkowników Faqt'a i oglądających MacWyznawca.pl.

FaqtWyznawca

Widać, że ludzie używający Maczków do pracy głownie biurowej, często dopiero co po przesiadce z Windowsa dużo wolniej przyswajają nowości. Zaglądający na MacWyznawcę są zdecydowanie większymi zwolennikami nowinek z Apple. Użytkownicy Faqt'a nadal dość powszechnie używają systemu 10.5 mającego już ponad 3 lata, a i trafiają się użytkownicy Power PC (4%).

Takie refleksje przy coraz gorszej pogodzie na początku łykendu… Rano 23C°, teraz 16°C, jutro deszcz… Tylko siąść i pisać ;-)

Faqt i Mac pod strzechą