„Często odwiedzane” czyli kiedy ostatnio byłem w kinie…

Czesto-odwiedzane-iOS7
A może jak często bywam w pubie, sklepie, szkole, pracy, u znajomych? Lub kiedy wychodzę z domu… iOS 7 jeszcze długo nie przestanie nas zaskakiwać. Tym razem znalazłem funkcję, która zbiera informacje o miejscu i czasie naszego pobytu.W Świecie w którym to sami często podajemy na „społecznościówkach” gdzie właśnie jesteśmy i„czekujemy” się w różnych serwisach, taka funkcja w systemie nie wydaje się być niczym zdrożnym. Należy pamiętać, że takie informacje nasz iPhone (jak każdy smartfon) gromadził już w poprzednich wersjach systemu teraz jednak mamy do tych informacji dostęp. Ale dylematy zostawmy na później. Najpierw opiszę jak to działa.

Aby się dostać do tych informacji o miejscach przez nas często odwiedzanych należy:
Wejść w Ustawienia > Prywatność i dalej:

Czesto-odwiedzane-iOS7-1Czesto-odwiedzane-iOS7-2Czesto-odwiedzane-iOS7-3
Teraz możemy przeczytać co Apple napisał na temat tej funkcji i po co zbiera te dane, a potem zacząć sprawdzać gdzie, jak długo i jak często bywamy.
Czesto-odwiedzane-iOS7-4

Cytat z Więcej informacji „Ulepszaniu Map”: Jeśli zdecydujesz się pomóc w ulepszaniu Map, Apple będzie gromadzić współrzędne GPS podawanymi przez uruchomioną na Twoim urządzeniu funkcję Często odwiedzane i korelować je z adresem powiązanym z Twoim Apple ID. Dzięki temu możliwe będzie dokładniejsze ustalenie położenia tego adresu. Apple zachowa uzyskane w ten sposób współrzędne wyłącznie w formie anonimowej, aby ulepszać dzięki nim program Mapy oraz inne usługi i produkty bazujące na lokalizacji. Funkcje Ulepszanie Map i Często odwiedzane można wyłączyć w dowolnym momencie, stukając kolejno Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Usługi systemowe > Często odwiedzane.

Informacje łączone są w obszary o coraz to większej szczegółowości. I tak w gminie Krośnice bywałem:

Czesto-odwiedzane-iOS7-5

Przy Lipowej gdzie znajdował się start i meta Rajdu rowerowego „Śladami Ryszarda Szurkowskiego” byłem:

Czesto-odwiedzane-iOS7-7

Widać, że sam rajd (25 km) trwał godzinę (11:22-12:22) i to się zgadza z pomiarem czasu jazdy podczas rajdu. Z kolei ;-) „Krośnicką Kolej Wąskotorową” odwiedzałem częściej:

Czesto-odwiedzane-iOS7-6

Podczas odwiedzin 21 sierpnia powstał ten film: Spalinówka też jest fajna!
Natomiast 7 września spełniłem swoje marzenie z dzieciństwa i przejechałem się parowozem! Zdjęcia do filmu z tego wydarzenia robiłem też 8 września: Moc zaklęta w parze! Parowóz Px48.
Wszystko się zgadza co do minut!
Dowiedziałem się również jak często i na jak długo wychodzę z domu, w jakich sklepach najczęściej robię zakupy i ile czasu spędziłem u klienta uruchamiając mu dostęp do Internetu.

Znów (jak we wpisie o M7) pasuje tu cytat z „Sexmisji”: „Permanentna inwigilacja”! Ale już dawno powinnyśmy do tego przywyknąć.
Jak bardzo ta funkcja wpływa na naszą prywatność? Wg tego co podaje Apple jeżeli nie włączymy „Ulepszania map” to dane są zbierane tylko lokalnie w iPhone, a jak włączymy to będą wysyłane do Apple ale w sposób uniemożliwiający identyfikację, choć trochę dziwnie to brzmi w połączeniu z Apple ID i adresami (ale Apple raczej nie chce stać się żarłem dla prawników i podaje prawdę). Inną sprawą jest bezpieczeństwo naszego iPhona. Jeżeli nie wyłączymy funkcji zbierania danych o odwiedzanych miejscach lub nie będziemy czyść często historii to istnieje ryzyko, że ktoś kto uzyska dostęp do naszego niezabezpieczonego iPhona dowie się o miejscach naszego pobytu. A jakie problemy z tego mogą czasem wyniknąć nie tylko rozwodnicy wiedzą…
Ja wolę chronić mojego iPhona niż wyłączyć tę funkcję. Zawsze może się przydać aby np. w rozliczeniach czasu jeżeli stracimy rachubę ile to godzin zmarnowaliśmy u klienta…
Przypominam też o znacznie ulepszonej funkcji „Znajdź mojego iPhona” w iOS 7, która naszego iPad'a lub iPhone uczyni bezużytecznym w rękach złodzieja lub pasera i pozwoli zdalnie zablokować lub wyczyścić naszego iPhone.Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis