Kulka dla MacBooka i iPada, czyli co można pożytecznie popsuć ;-) [aktualizacja]

Kolega Sebastian poszerzył krąg zastosowań Półkulek - na jego prośbę sprawdziłem, że całkiem dobrze nadają się do iPada! [przeczytaj i zobacz]

Półkulki - Podstawka chłodząca do notebooka
Pod wpływem ostatnich upałów, zacząłem się zastanawiać jak tu ulżyć naszym MacBookom i innym wszelkiej maści notebookom.
Na początek wykazałem się własna inwencją i zdolnościami złotej rączki, i wystrugałem nóżki dla mojego MacBooka. Nie byłem do końca zadowolony, bo ślizgały się i ciężko było utrzymać je we właściwej pozycji.
Sprawę uratował bardzo przyjemny gadżet jaki pojawił się w ofercie firmy QART Serwis: Półkulki - Podstawka chłodząca do notebooka.

Już po pierwszych testach wiem, że dadzą ulgę mojemu MacBookowi na dłużej.
Kulka w opakowaniu

Dostępne są dwa kolory: czarne i białe (można się domyślić, że dla MacBooka wybrałem te drugie ;-))
Zestaw składa się z dwóch półkolistych silikonowych podstawek dających się połączyć w jedną kulkę na czas transportu, przechowywania albo zabawy. Półkulki płaską stroną bardzo dobrze przylegają do notebooka i nie ślizgają się (w przeciwieństwie do moich drewnianych kołeczków). Całość można łatwo spozycjonować i wygodnie umieścić notebooka na stanowisku pracy.

Pod MacBookiem

Początkowo wydawało mi się, że podkładki są zbyt wysokie (około 21mm), ale nawet w moim 13" MacBooku kąt pochylenia klawiatury i całego komputera jest bardzo wygodny.


Z ciekawości zrobiłem testy efektywności chłodzenia przy takim umieszczeniu komputera. Wyniki okazały się obiecujące. W normalnej pozycji (płasko tylko na własnych nóżkach) podczas dość ciężkiej pracy spód MacBooka nagrzewał się nawet do 36°C, a przy delikatny obciążeniu biurową pracą nie stygł poniżej 35°C. Po zastosowaniu półkulek temperatura przy tak samym dużym wysiłku spadła do 32-33°C, a przy lekkiej pracy do 31-32°C, to spora różnica... Testy robiłem przy temp. otoczenia: 25°C.

Pomiary temp

Półkulki - Podstawki chłodzące do notebooka - można kupić w firmie QART Serwis (mocno powiązanej z Mac Wyznawcą ;-))

Cztery półkulkiOd Spodu
Półkulki pod iPadem 4Półkulki pod iPadem

Półkulki mogą mieć jeszcze jedną funkcję - można zilustrować dowcip jak to np. Grek (można zastąpić dowolną nacją) dostał dwie kulki i miał zrobić z nich coś pożytecznego - niestety jedną zgubił, a drugą popsuł... Właśnie pomimo, że nie jestem Grekiem, jedną udało mi się zgubić, a druga chyba się popsuła (rozpadła się na dwa kawałki). Kto je znajdzie lub naprawi będzie mógł sobie je zabrać...
Ten przydługi wstęp to zapowiedź pierwszego konkursu organizowanego przez Mac Wyznawcę - szczegóły już niebawem na naszej stornie i w socjalmediach ;-)