Port Ethernet dla iPada (i nie tylko)

Czyli jak popsuć zasilacz i przedłużacz USB i jednocześnie zrobić coś pożytecznego.(Zobacz również nowy poprawiony sposób na Ethernet)

Co mnie popchnęło do poszukiwania sposobu na port Ethernet RJ-45 dla iPada?

Ethernet w iPadzie
Jednym z wcieleń Mac Wyznawcy jest lokalny ISP (dostawca Internetu dla kilkudziesięciu domostw zapomnianych przez Telekomunę), czyli muszę co jakiś czas konfigurować w rożnych dziwnych miejscach (zakurzone strychy, dachy, podejrzane pomieszczenia) punkty dostępowe WiFi, routery itp. Do tej pory biegłem po dachach z MacBookiem. Niestety przez to stracił swój szlachetny biały kolorek i jest teraz obleśnie szary. Okazało się, że iPad idealnie nadaje się do konfigurowania urządzeń jakich używam w swojej sieci i dodatkowo łatwo go zabezpieczyć przed brudem i upadkiem. Niestety często do tych urządzeń muszę podpinać się przez Ethernet RJ-45 co uniemożliwiało użycie iPada.

Oczywiście ten przepis na „Port Ethernet RJ-45” przyda się nie tylko z iPadem. Inne pomysły na zastosowania podam niżej.

Założenia:
Port Ethernet RJ-45 dla iPada lub iPhone z zachowaniem pełnej mobilności i niezależności od zewnętrznego zasilania.

Pomysł:
Znaleźć Punkt Dostępowy WiFi o zasilaniu 5V i jak najmniejszym poborze prądu oraz o możliwe małych gabarytach.

Realizacja:
OVISLINK AIRLIVE MINI-AP
Znalazłem punkt dostępowy: OVISLINK AirLive [ N.MINI ] (dalej będę używał skrótu AP) idealnie spełniający ww. warunki.

JUSTMOBILE PP-168
Już od jakiegoś czasu mam zasilacz akumulatorowy z portem USB do iPhona: JustMobile PP-168. Model JustMobile PP-08 też się nadaje i ma takie same parametry, choć wygląda mniej Applowsko i nie ma w zestawie kabla do iPhone/iPada.

Przedłużacz USBW koszyku z odpadami znalazłem przedłużacz USB.

Bałagan TwórczyPołączenie kabelkówPołączenie kabla zasilającego z USB

Przeciąłem przedłużacz USB na dwie części, zlokalizowałem przewody zasilające (masa miała kolor brązowy, plus 5V czerwony - inne warianty połączeń USB są opisane w Wikipedii, ale tak czy siak radzę sprawdzać dodatkowo miernikiem), przeciąłem kabel zasilacza (masa była oznaczona przerywanym białym nadrukiem, czarny bez nadrukiem to było +5V). Na przewody przed połączeniem naciągnąłem kawałek rurki termokurczliwej. Połączyłem odpowiednie przewody kabla od zasilacza z kablem do gniazdka USB metoda na „skrętkę”, zaizolowałem taśmą i zabezpieczyłem rurką termokurczliwą. Podobnie połączyłem wtyk USB z kawałkiem odciętym poprzednio od zasilacza. Po „zagrzaniu” rurek termokurczliwych i sprawdzeniu połączeń, podłączyłem zasilacz do kontaktu i do świeżo przytwierdzonego gniazdka USB wetknąłem dopiero co zrobiony przewód zasilający z USB, który podpiąłem do AP.

Zasilanie z zasilacza
AP z baterią
No i... Zadziałał!
Czyli kable są OK.
Następnie użyłem samego kabla USB-AP do podpięcia zasilania z akumulatora z gniazdkiem USB. Też sukces!


AP od spodu
Teraz pozostało wybrać odpowiedni tryb pracy AP i połączyć go radiowo z iPadem.
Mogłem wybrać tryb router lub Access Point. Zdecydowałem się na początek na Access Point.
Działaie z iPadem ustawienia sieciowe
Bez konfiguracji AP (w normalnej pracy zalecam ustawienie jakiegoś szyfrowania połączeń) zestawiłem połączenie radiowe, wpisałem ręcznie w ustawieniach iPada odpowiednie numery IP i za pomocą kabla skrętki połączyłem urządzenie jakie chciałem skonfigurować z AP, który od teraz pełni rolę portu Ethernet dla iPada. Tu drobna uwaga: iPad nie pokazał „wachlarza” połączenia WiFi od razu, ale połączenie WiFi do AP działało.
Działaie z iPadem
Po uruchomieniu Safari na iPadzie bez problemu zalogowałem się do urządzenia po jego adresie IP i mogłem dokonać stosownej konfiguracji.
Działanie z iPhone
Podobnie sytuacja wyglądała po ustawieniu trybu Router w AP, ale wtedy konfiguracji odpowiedniego adresu IP musiałem dokonać w ustawieniach AP.
W ten sam sposób można używać ww. kombinacji z iPhonem.Inne zastosowania:
W lokalizacjach, gdzie internet dostarczany jest tylko za pomocą kabla sieciowego.
Przy notebookach (AP można zasilać z portu USB nawet starego iBooka) jako klient sieci WiFi lub port Ethernet, zależnie od potrzeb (czytaj: zastępuje to, co się w danym notebooku popsuło).
Jako niezależny od systemu klient sieci WiFi w urządzeniach z portem Ethernet (i najlepiej USB w celu zasilania, ale to nie obowiązkowo - nadal mamy zasilacz).

AP z iBookiemAP z MacBookiem

Inne pomysły:
Niestety nie mogę sprawdzić ale, na 90% jestem przekonany, że posiadacze Apple iPad Camera Connection Kit obejdą się bez zasilacza akumulatorowego. AP ze względu na jego bardzo mały pobór prądu (1-2W) powinno się dać zasilać przez kabel USB z portu Apple iPad Camera Connection Kit.

W woreczkuKomplecik

Na wszelkie pytania z chęcią odpowiem i liczę też na Wasze podpowiedzi.

Zobacz fotorelację z budowy portu Ethernet RJ-45 dla iPada i iPhone

Wybaczcie ten fotożarcik z kabelkiem w iPhone i iPadzie ;-)