Rozpoznawanie polskiej mowy w OS X 10.10 Yosemite…

Dyktowanie po polsku w OS X 10.10
Jedną z miłych niespodzianek podczas WWDC 2014 była zapowiedź, że iOS 8 i OS X 10.10 Yosemite zostaną wyposażone w funkcję dyktowania po polsku. Na iOS używam tej funkcji od pierwszej bety (czyli od 3 czerwca) i bardzo sobie chwalę. Działa sprawnie jeżeli tylko mówi się w miarę wyraźnie i nie zacina ;-)Teraz po w końcu udanym przejściu na OS X 10.10 (zapasowy 10.9 mam na dysku zewnętrznym na wszelki wypadek i dla iMovie) udało mi się przetestować dyktowanie po polsku w OS X Yosemite.
Pierwszym zaskoczeniem była możliwość pobrania bibliotek na komputer i rozpoznawania mowy (dyktowania) bez wysyłania „taśm” na serwery Apple ;-)
Kolejne zaskoczenie to całkiem niezłe efekty takiego dyktowania i sprawdzanie gramatyki po polsku. Akurat co do sprawdzania gramatyki to sprawuje się gorzej niż dyktowanie ale może się przydać.

Zrzut ekranu 2014-06-21 o 20.52.45

Jak działa rozpoznawanie polskiej mowy najlepiej pokazuje film jaki naprędce zrobiłem. Gdyby nie dość chaotyczne „dyktowanie” sprawność rozpoznawania mowy była by jeszcze większa ale i tak jestem bardzo zadowolony z efektów.

Zobaczcie sami ten film:
OS X 10.10 Yosemite: dyktowanie po polsku!
OS X 10.10 Yosemite: dyktowanie po polsku!