Jak tanio i wygodnie zrobić sobie z Mac'a telewizor! [aktualizacja]

Tuner TV dla Mac
Nie jestem uzależniony od TV. Ba! Nie mam w domu telewizora już wiele lat. Ale czasem np. z okazji olimpiady jakiś „odbiornik” mógł by się przydać. Tuner TV do komputera jest dla mnie idealnym rozwiązaniem i obecnie w dobie telewizji cyfrowej DVB-T tanim i łatwo osiągalnym nawet dla komputera z OS X.Miałem już kilka tunerów TV do Mac. Pierwszy jeszcze „analogowy” z oprogramowaniem Elgato, drugi już DVB-T AverMedia wydawał mi się całkiem fajny… Do czasu aż nie dorwałem w swoje ręce iD4Mobile iD-iMacTV. Sam tuner jak tuner, biały, mały (nawet bardzo mały), czuły i działa. Ale oprogramowanie zrobiło na mnie duże wrażenie. Specjalnie przygotowana dla tego tunera na system OS X (polska lokalizacja) wersja Fuugo.

Najpierw o sprzęcie.
Tuner iD-iMacTV do Mac jest jednym z mniejszych jakie widziałem (zwłaszcza dla Mac). W zestawie poza donglem USB są dwie anteny: mini teleskopowa (działająca przy małej odległości od nadajnika) i magnetyczna z ponad metrowym kablem (zdecydowanie „mocniejsza”) oraz złącze antenowe normalnych rozmiarów. W połączeniu z przedłużaczem USB nawet przy korzystaniu z sztywnego kabla do anteny zewnętrznej można mieć sporą swobodę.

zdjęcie 3AntenyDVBTzdjęcie 2

Aktualizacja: Mam i testowałem przedpremierową wersję urządzenia, więc nie było okazji zobaczyć pudełka w jakim jest dostarczane. Teraz mam już wersje „pudełkową”. Pudełko też jest fajne (i przygotowane na polski rynek - opisy na bokach po polsku):

MacTViD MW 3MacTViD MW 3 1MacTViD MW 3 2

Większość testów przeprowadziłem na moim starym MacBooku z 2007 roku. Tuner jest czuły, odbierał (z maleńką składaną anteną zewnętrzną bez wzmacniacza) przy odległości do nadajnika ponad 90km, wszystkie odstępne w mojej lokalizacji kanały (w sumie z kanałami HD: 21 szt.). Odbiór i jakość obrazu (poza kanałami HD) bez zastrzeżeń. Niestety mój komputer okazał się (zgodnie zresztą z informacją producenta tunera, dla HD wymagane jest dwurdzeniowy procesor 2,4GHz) za słaby na kanały wysokiej rozdzielczości. Często się zacinał na dynamicznych ujęciach i ilość klatek na sekundę mocno odbiegała od normy. Ciekawostką jest, że na Mac Book Air pomimo szybkości procesora daleko poza minimalną dla telewizji wysokiej rozdzielczości, po zainstalowaniu OS X 10.8 programy TVP 1 i 2 HD nagle zaczęły działać płynnie! Czyli prawdą jest, że „Lew Górski” ma znacznie lepsze sterowniki grafiki. Kanały SD na moim starym MacBooku odtwarzały (i nagrywały) się w najlepszej dostępnej (nadawanej) jakości (i to w większej niż się spodziewałem ilości, o czym niżej).

Czas na oprogramowanie.
Jak już pisałem to nie sprzęt wywarł na mnie największe wrażenie, a program dołączony do tunera DVB-T. Oprogramowanie Fuugo mocno odbiega od programów do TV z jakimi maiłem wcześniej do czynienia. Jego naturalnym trybem pracy jest tryb pełnoekranowy. Najpierw wywołało to u mnie pewną konsternację, ale po chwili zaczęło mi się mocno podobać. W końcu chcemy z Maczka zrobić telewizor (choć czasowo). Mam też dobrą wiadomość dla tych co lubią popracować na komputerze podczas oglądania telewizji. Fuggo można przełączyć w tryb okienkowy. W tym trybie możemy jedynie oglądać program TV bez dostępu do zaawansowanych funkcji tunera.

Zrzut ekranu 2012-08-6 o 18.22.55Zrzut ekranu 2012-08-6 o 18.20.13

Podczas pierwszego uruchamiania Fuugo wyszukuje dostępne programy i zaraz potem możemy oglądać telewizję na naszym Maczku.

Zrzut ekranu 2012-08-4 o 19.57.49

Sterowanie programem jest dość proste, na dole (gdy dojedziemy do dolnej krawędzi kursorem) pojawiają się dostępne programy (nazwa i logo). Podobnie na górze pojawia się menu z opcjami.
Gdy chcemy skorzystać z „Time-shift” po prostu wciskamy spację i program jest „zatrzymany” np. na czas naszego buszowania po lodówce. Po powrocie z trofeami wciskamy jeszcze raz spację i oglądamy dalej program bez strat.

Dół ekranu podczas działania „Time-shift”:
Zrzut ekranu 2012-08-6 o 18.24.04
Wygodnie rozwiązany jest dostęp do spisu programów. Interesujący nas program możemy jednym dwuklikiem dodać do harmonogramu nagrywania.
Zrzut ekranu 2012-08-6 o 20.46.06
I tu mnie iD-iMacTV mile zaskoczył. Fuugo potrafi jednocześnie nagrywać dwa programy TV (tyle sprawdziłem doświadczalnie) i pokazywać na ekranie trzeci! Oczywiście nie ma tu pełnej swobody, bo jesteśmy ograniczeni do programów z jednego multipleksu DVB-T (multipleksy są nadawane na różnych częstotliwościach, tuner może w danym momencie być „dostrojony” tylko do jednego z nich). Tak czy siak jest to fajna niespodzianka (AverMedia tego nie potrafił). Co się stanie gdy nadejdzie pora nagrywania zaprogramowanej audycji, a my oglądamy coś na innym multipleksie? Dla Fuugo nagrywanie jest ważniejsze, po prostu przełączy nam kanał informując o konieczności nagrywania:

Zrzut ekranu 2012-08-6 o 18.05.19

Podczas nagrywania niedostępne kanały TV (z innego multipleksu) są „wyszarzane”, a kanały nagrywane mają czerwoną ramkę:
Zrzut ekranu 2012-08-6 o 21.00.10
Nagrane programy możemy odtwarzać za pomocą Fuugo. Niestety format nagrania (.ts - MPEG-2 Transport Stream) nie jest strawny dla systemowego Quick Time, VLC powinien sobie z nim poradzić.

Odtwarzanie nagranego programu:
Zrzut ekranu 2012-08-6 o 18.25.19

Jak już pisałem iD-iMacTV tuner TV do Mac zrobił na mnie dobre wrażenie działaniem oraz ceną (poniżej 190 zł z VAT).
Tuner w połączaniu z MacBookiem stanowi dobry przenośny i zasilany akumulatorowo telewizor, a w połączeniu np. z iMaciem może godnie zastąpić stacjonarny TV.