Moja top lista nowości w iOS5. Co na podium

iOS5-Top-Lista
Moja subiektywna Top Lista nowości w iOS 5. Kto i na co powinien się przygotować.
Już 12 października czyli za tylko 4 dni długo wyczekiwany iOS5 oraz iCloud (i prawdopodobnie OS X 10.7.2 Lion) zostaną uwolnione.Dla kogo ten system?

W zasadzie dla wszystkich, którym działa teraz iOS 4.3.x na ich iUrzędzeniach, czyli:
iPhone 4, iPhone 3GS;
iPad 2, iPad;
iPod touch czwartej i trzeciej generacji.

Czy warto?
Zdecydowanie tak! Tym razem wersja finalna nie jest „publiczną betą” jak to się zdarzyło wersji 4 iOS. Dodatkowo nawet na iPhone 3GS i iPadzie 1 działa sprawnie (kto wie czy nie szybciej niż iOS 4.3.3). Czyli nie będzie gorzej (wolniej) działał, a dostaniemy sporo bardzo użytecznych i jeszcze więcej po prostu fajnych nowych funkcji.

Top lista.
Specjalne wyróżnienie: iCloud - ale o tym w osobnym art.
1. iMessages - za tą funkcję operatorzy telefonii będą przeklinać Apple przez kilka lat (aż zrozumieją, że w XXI można zarabiać tylko na transmisji danych). Wystarczy, że zdefiniujemy w ustawieniach iMessages adresy internetowe pod jakimi chcemy odbierać wiadomości (mogą być to różne zestawy dla różnych naszych iUrządzeń). Teraz gdy mamy ładnie opisane kontakty czyli Jan Kowalski jest wpisany z numerem tel. i adresami e-mail to, jeżeli ma on jakieś iUstrojstwo z iOS 5 i zdefiniowany jakiś znany nam adres w swoim iMessages to wysyłając wiadomość iOS automatycznie przełączy się na darmowe internetowe iMessages. Poznamy to po zmianie koloru dymku wiadomości i przycisku OK z zielonego (SMS lub MMS) na niebieski (iMessages). Działą to niezależnie czy nadawca i odbiorca znajduje się w zasięgu WiFi, 3G czy EDGE. Tak możemy wysyłać teksty, zdjęcia i filmy. REWELACJA! Duże oszczędności (jak się odpowiednio wyposaży rodzinę i dobierze znajomych ;-))

iMessages 1

2. Nowe powiadomienia - na to czekaliśmy „od lat”. Teraz powiadomienia i alarmy z aplikacji, wiadomości, nieodebrane telefony mogą pojawiać się (jest to w pełni konfigurowalne) na zablokowanym ekranie iUstrojstwa i jako lista po puknięciu w na górze ekranu.

powiadomienia 2powiadomienai ustawienia 3

3. Przypomnienia - w końcu w iOS mamy wbudowane To-Do. Warto było czekać! Są dopracowane, proste i wygodne. I tu jest niestety różnica w możliwościach zależnie od urządzenia. Na iPhone 3GS i iPadzie 1 nie mamy możliwości dodawania do przypomnienia alarmu lokalizacji. W iPhone 4 możemy dodać alarm pojawiający się przy dotarciu lub opuszczeniu danej lokalizacji (podajemy adres).

Przypomnienia


O tym co „poza pudłem” i o iCloud jutro…