Będzie obsuwa? iOS5 GM ciągle brak...

iOS5 się spóźnia

Konferencja Apple już zaplanowana na przyszły wtorek (to tylko za 4 dni). Spodziewamy się po niej sporo mi. iOS5 i iCloud. Choć pewnie większe emocje budzi oczekiwanie na nowego (lub nowe) iPhona(y).A tu ciągle deweloperzy nie dostali iOS5 GM ani narzędzi do kompilacji programów dla iOS5 (dopuszczonych do użycia z App Store). To może oznaczać, że 4 października nie dostaniemy iOS5 ani iCloud, a jedynie jakiś nieodległy termin ich udostępnienia i więcej szczegółów. To może oznaczać też, że iPhone 5(?) nie będzie dostępny od razu, a też dopiero za kilka dni (tygodni) od wtorkowej imprezy.
Skąd te obawy? Ano stąd, że Apple od dawna dawał deweloperom na wysłanie i sobie na sprawdzenie programów korzystających z funkcji nowego systemu przynajmniej tydzień przed udostępnieniem kolejnej wersji iOS.
Obecnie pojawiają się w App Store jedynie programy, których wydawcy zapewniają o ich zgodności z iOS5.
Prawdą jest, że sporo funkcji iOS5 działa automatycznie ze „starymi” programami np. nowe powiadomienia, ale najważniejsze zmiany wymagają specjalnego przygotowania programów np. iCloud, AirPlay, Kiosk z gazetami, Twitter API itp.
Wczoraj jedyną nowością w systemie dla programistów iOS było pojawienie się nowej bety iTunes 10.5 b9 z iTunes Match (Match działa tylko w USA na razie). Ta wersja (beta 9) jest już zlokalizowana (mi. w języku polskim).
Ewentualna „obsuwa” z „piątką” nie będzie wielka i raczej świadczy o zdrowych ambicjach Apple aby nowy system nie był „publiczną betą” jak to się Apple przy iOS4 przytrafiło. Nam w oczekiwaniu na iOS5 pozostaje cieszyć się nagłym pojawieniem iTunes Store w PL…