iPhone telefonem satelitarnym? TAK! [aktualizacja]

iPhone telefon satelitarny Thuraya
Wczoraj dostałem informację prasową o wprowadzeniu do oferty przystawki do iPhona zmieniającego go w telefon satelitarny.
Osobiście na razie nie jestem zainteresowany podróżowaniem w rejony gdzie nie da się dodzwonić inaczej niż „przez satelitę” ale kto wie… więc poszukałem trochę informacji innych niż z notki prasowej. Do tej pory znany mi był system Iridium (który został wskrzeszony w 2001r. po niemal całkowitym zawieszeniu działalności). Przystawka do iPhone działa jednak w innym systemie satelitarnym: Thuraya.[aktualizacja] Dodano filmy (na końcu wpisu).

Najpierw sprawdziłem ceny połączeń.
Thuraya oferuje kilka rodzaje stawek (zelżenie od wyboru rodzaju karty SIM). Oferta bazuje głownie na przedpłacie (prepayd). Ceny połączeń głosowych do operatorów „naziemnych” wahają się od 1,30$ (przy kupnie doładowania za 500$ tanieją niemal do 1$) do połowy tej kwoty (oferta ECO, zasięg w wybranych krajach). Za połączenia wewnątrz sieci płaci się połowę stawki, SMS podobnie. Odbieranie połączeń głosowych i SMS jest darmowe. Utrzymanie numeru (ważność karty SIM) kosztuje od około 50$ do zera jeżeli osiągamy odpowiedni poziom doładowań. Oferta obejmuje też transmisję danych (liczoną wg czasu lub ilości danych np. ~6$ za 1MB liczone co 10kb). Czyli nie są to wartości zaporowe. Dla zainteresowanych tu znajduje się cennik połączeń Thuraya. Sam pamiętam jak za połączenia Centertel, a potem GSM płaciłem ~1,7-2 zł/min. (czyli też niewiele mniej wtedy niż 1$).

Po tym jak oferta okazała się (dla potrzebujących; moim zdaniem) niezaporowa, parę słów o przystawce do iPhone.
Po pierwsze po co przystawka (która w zasadzie jest kompletnym telefonem satelitarnym). Jej cena wydaje się być atrakcyjna (jak już mamy iPhona) jest przynajmniej połowę niższa od samodzielnych telefonów stacjonarnych. Wersja do iPhone 4/4s kosztuje ~490$ do iPhone 5 ma być dostępna w połowie roku.

Jak to działa? Przystawka jest w formie dwuczęściowych „plecków” do iPhona. iPhona instaluje się docku podłączonym do gniazda Apple 30pin i ten dock podłączamy do „plecków” gdzie znajduje się właściwy telefon satelitarny i akumulator, który również ładuje iPhona. Połączenie „logiczne” z iPhonem następuje przez Bluetooth. System obsługuje się za pomocą darmowych aplikacji dostępnych w App Store. Z ciekawostek: sam adapter ma gniazdo słuchawkowe i guzik do połączeń alarmowych działający bez iPhone.
Wbudowany w Thuraya SatSleeve bateria o pojemności 2400mAh zapewnia 4h rozmów satelitarnych i do 48h czuwania w trybie satelitarnym. Bateria jest wymienna i mamy do niej dostęp po zdjęciu tylu obudowy Thuraya SatSleeve.

thuraya-satsleeve

A teraz wracamy do satelitów…
Wspomniany wcześniej system Iridium bazuje obecnie na 66 satelitach poruszających się po dość niskich orbitach (600-700km) i zapewnia globalny zasięg. Thuraya działa inaczej. Niestety nie posiada globalnego (na razie) zasięgu (tu znajdziesz mapę zasięgu systemu Thuraya), nie działa np. w okolicach biegunów. Związane jest to z użyciem obecnie dwóch satelitów geostacjonarnych. Ale dzięki temu Thuraya może oferować swoje usługi taniej. Interesujące jest to, że anteny przenośnych telefonów Thuraya, które muszą zapewnić łączność do satelity na orbicie geostacjonarnej (czyli ponad 42 tysiące kilometrów) są mniejsze niż typowe anteny telefonów Iridium.
Satelity obsługujące system Thuraya są wyposażone w doże aktywne anteny potrafiące jednocześnie wygenerować po 200 wiązek wzmacnianych w kierunkach gdzie jest największe zapotrzebowanie na transmisję rozmów i danych. Jeden satelita potrafi jednocześnie utrzymać prawie 14 tysięcy połączeń!

Dla chętnych podaję link do pełnej informacji prasowej o Thuraya SatSleeve dla iPhone.

Tak to wygląda na filmie reklamowym:


A tu filmy instruktażowe (widać też parę szczegółów konstrukcyjnych i technicznych).
Jak umieścić iPhona w Thuraya SatSleeve:


Jak „sparować” iPhone po Bluetooth z Thuraya SatSleeve: