Jak to jest z gwarancją u Apple po wymianie urządzenia na nowe

Sprawdź przysługujący Ci zakres serwisu i wsparcia Apple
Wśród użytkowników sprzętu Apple są różne opinie co do czasu gwarancji, jaki przysługuje po wymianie urządzenia na nowe. Co gorsza, niektóre serwisy wprowadzają dodatkowe zamieszanie i dezinformacje. Dziś udało mi się otrzymać raczej pewną odpowiedź, bo wprost od konsultantów Apple i dodatkowo popartą faktami, ale po kolei.

Gwarancja na wymienione urządzenia Apple

Być może pamiętacie moją czarną serię iPhone'ów wyłączających się na chłodzie. Pierwszy został wymieniony na nowy (po sporych bojach) 17 stycznia tego roku. Przy wymianie zostałem poinformowany o przysługującej mi nowej 12-miesięcznej gwarancji. W systemie Apple (Sprawdź przysługujący Ci zakres serwisu i wsparcia Apple) nie pojawiła się informacja o przedłużaniu, ale zostałem uspokojony podczas rozmowy na infolinii Apple, że to normalne i jak mam „kwity” z serwisu to nie mam się czym martwić. Niestety nowy iPhone miał tę samą przypadłość, czyli nadal wyłączał się na chłodzie, jednak z racji obowiązków i ocieplenia oraz nowej gwarancji (do 17 stycznia 2017) postanowiłem przeczekać do jesieni. Jesienią wraz z chłodami problem powrócił i 16 listopada oddałem iPhone 6s Plus do serwisu w Cortland Wrocław. Z przyjęciem nie było problemu, diagnoza potwierdziła usterkę i urządzenie zostało zakwalifikowane do wymiany. Niestety czekała mnie jeszcze rozmowa z Apple, ponieważ serwis nie był w stanie wymusić na nich korekty daty gwarancji (musi to zrobić sam klient). Telefon był formalnością (choć dość długotrwałą - 12 minut, z czego większość to oczekiwanie na działania konsultantów) i już za dwa dni mogłem się cieszyć nowym iPhone 6s Plus. Wygląda na to, że obecny (trzeci) egzemplarz nie boi się chłodów, co dowiódł np. podczas prawie dwugodzinnej jazdy rowerem przy 0-1°C oraz spacerów.

Jak to jest z gwarancją u Apple

Oczywiście po wymianie znów należała mi się nowa gwarancja Apple 12 miesięcy (nie mylić z obowiązkami sprzedawcy – czyli 24-miesięczną ochroną konsumencką, gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym producenta, dystrybutora czy sprzedawcy). Sprawdziłem w systemie nowy numer seryjny, ale pozostał w nim termin z poprzedniego egzemplarza. Odczekałem jeszcze 3 tygodnie i dziś zadzwoniłem na infolinię Apple. Oto czego się dowiedziałem:

  • To prawda, że przy wymianie na nowy egzemplarz przysługuje 12-miesięczna nowa gwarancja Apple. Nowy egzemplarz to też oczywiście taki tylko „w folii” bez pudełka itp.
  • Nowa pełna gwarancja jest przez Apple stosowana od marca 2015 roku.
  • Procedura z nową 12-miesięczną gwarancją ponoć dotyczy jedynie Polski, mieszkańcy innych krajów muszą się zadowolić 90-dniowym jej przedłużeniem.
  • Informacja o gwarancji na stornie Apple nie zmienia się „automatycznie”. Należy się zgłosić na infolinię Apple i potwierdzić podstawowe informacje podczas rozmowy z konsultantami. W moim przypadku podawałem ponownie numer seryjny datę zakończenia procedury serwisowej i adres e-mail podany przy zgłoszeniu do infolinii Apple.

Przypomnę, gdzie można sprawdzić stan gwarancji, podając numer seryjny: Sprawdź przysługujący Ci zakres serwisu i wsparcia Apple oraz jak „zamówić” rozmowę z konsultantami Apple.

Jak to jest z gwarancją u Apple