Przydatne „tricki” klawiszowe w macOS, czyli „tylko krowy nie…” ;-)

Kopiowanie Copy
„Od zawsze”, a przynajmniej od czasu pierwszego systemu GUI, jaki używałem (czyli Atari ST), za jedyną naturalną metodę kopiowania plików uważałem przenoszenie ich za pomocą myszki. Czyli normalne „łapanie” ikonek lub nazw i umieszczanie ich w innym oknie (teczce). Zobaczyłem jednak, jak Łukasz kopiował pliki za pomocą skrótów klawiszowych. Wydawało mi się to bardzo „Windowsowe” i nieprzystające porządnemu „MacUserowi z tradycjami”, ale stwierdziłem, że można spróbować. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie zaczął kombinować. O tym, co wykombinowałem z kopiowaniem i parę innych przydatnych tricków klawiszowych w macOS przeczytacie w tym wpisie.


Kopiowanie plików za pomocą skrótów klawiszowych.

Zaznaczamy w Finderze rzeczy (pliki, teczki), jakie chcemy skopiować, wciskamy Command-C (C), następnie zaznaczamy okno, gdzie kopiowane rzeczy mają się znaleźć i wciskamy Command-V (V). Efektem jest skopiowanie zaznaczonych elementów do wskazanego miejsca. Podkreśliłem „skopiowanie”, bo niezależnie od tego, czy zabieg przeprowadzamy w obrębie jednego napędu, czy pomiędzy różnymi „dyskami” to dane są zawsze kopiowane. Inaczej niż przy normalnym, naturalnym przenoszeniu myszką. Przypomnę, że jeżeli „kopiujemy” coś za pomocą wskaźnika, to w obrębie jednego dysku, pliki (teczki) zostaną przeniesione, a pomiędzy różnymi napędami, skopiowane.

Jednak przy użyciu metody „klawiszowej” można również przenieść pliki, zamiast kopiować. Wystarczy przy wklejaniu dodać do skrótu klawisz Opcja (), czyli zaznaczamy miejsce, gdzie pliki mają zostać przeniesione i wciskamy Opcja-Command-V (⌥⌘V). Uwaga: przy wklejaniu z Opcją () nawet w przypadku różnych napędów dane zostaną przeniesione, czyli znikną z poprzedniej lokalizacji. W razie zmiany zdania pamiętajmy, że możemy użyć jak w większości programów Command-Z (Z), czyli „cofnij”.

Kopiowanie Przenieś
Jeżeli chcemy skopiować dane za pomocą normalnego przenoszenia myszką, ale w ramach jednego dysku, wystarczy podczas kopiowanie wcisnąć Opcję (). Pojawi się wtedy przy kursorze zielony + (plus) potwierdzający, że dane będą powielone, a nie przeniesione. Wciśnięcie podczas kopiowania pomiędzy napędami klawisza Command () spowoduje przeniesienie plików (skasowanie z poprzedniej lokalizacji).

Kopiowanie nazw plików.

Nieraz zdarza się nam, że potrzebujemy zrobić szybką listę nazw plików. Sprawa w macOS jest banalna. Zaznaczamy pliki i ew. teczki, wciskamy Command-C (C), potem umieszczamy kursor w dokumencie, gdzie nazwy mają się pojawić i wciskamy Command-V (V). Nazwy zaznaczonych plików pojawią się jedna pod drugą zgodnie z oczekiwaniami.

Kopiowanie nazwy ścierzek
Czasem potrzebujemy pełnych ścieżek dostępu do pliku. W takiej sytuacji po zaznaczeniu pliku (lub plików) wciskamy Opcja-Command-C (⌥⌘C). Spowoduje to skopiowanie kompletnych ścieżek dostępu do pliku w postaci tekstowej.

Kopiowanie nazwy przy okazji

Więcej zabaw z kopiowaniem.

Warto wspomnieć, że po skopiowaniu pliku w Finderze możemy wkleić jego treść do aplikacji (dokumentów), które daną treść potrafią obsługiwać. Np. zaznaczamy plik graficzny (obrazek, zdjęcie, pdf), kopiujemy Command-C (C) i wklejamy Command-V (V) w np. Mailu, Pixelmatorze, Podglądzie, Pages etc.
Podobnie pliki tekstowe, muzyczne i inne można wklejać w programach je umiejących je obsłużyć (przyjąć).

Gdy mamy ciasno na ekranie, czyli sztuczki z Command (⌘).

Opowiadałem o tym w MacPodcaście. Czasem okno programu, na którym pracujemy, przysłania potrzebną informację w innym oknie. Zamiast wyciągać to zasłonięte okno na front, a potem ponownie aktywować nasze robocze, możemy przesunąć okno będące w tle, aby podejrzeć zawartość bez jego aktywowania. Wystarczy wcisnąć Command () podczas przesuwania, a nadal pozostanie ono z tyłu.

Kopiowanie z Command
Tak samo, jak chcemy z takiego „tylnego” okna skopiować jakąś zawartość np. obrazek z Safari do Pages wystarczy, że złapiemy obrazek ze wciśniętym Command () i wrzucimy je do Pages. Nastąpi to bez wyciągania okna Safari (czy innego programy np. Zdjęcia) na wierzch. To samo dotyczy w zasadzie wszystkich okien i programów, gdzie działa „Drag&Drop”. Bardzo wygodne!

Przenoszenie bez wyciągania na wierzch
Dajcie znać, czy takie porady się Wam przydają. Jak tak będę co jakiś czas starał się z Wami dzielić moją starą lub dopiero co zdobytą wiedzą ;-)