Mapy od Apple w iOS6: Czego możemy się spodziewać

Mapy w iOS 6
Separacja Apple od Google osiągnęła kolejny poziom. Wszyscy się tego spodziewali (Apple „skupuję” firmy zajmujące się mapami 3D od paru lat) ale szczegóły poznaliśmy dopiero w poniedziałek. Jest to też najbardziej rzucająca się w oczy użytkownika zmiana w iOS 6.
Na początek same mapy, nawigację omówię w osobnym wpisie.Ważna uwaga: Apple ostrzega deweloperów, że mapy są dopiero na wstępnym etapie tworzenia i pokrycie „3D” jest na razie bardzo znikome. Zresztą to jest wczesna beta i Apple ma przynajmniej 4-6 miesięcy na zwiększenie pokrycia zanim udostępni system wszystkim. Czy w dniu premiery jakieś polskie miasta będą 3D czas pokaże…

Mapy to nie jest tylko rewolucja „optyczna” dla użytkownika. Od środka (API - funkcje dla programistów) zmiana też jest rewolucyjna. Nie tylko nowe funkcje systemowych Map dostępne dla programistów (do użycia w swoich programach), ale coś co świadczy o tym, że Apple nie chce „dobić” producentów programów nawigacyjnych, a podaje im pomocną dłoń: nawigacyjne aplikacje będą mogły się zarejestrować i staną się dostępne dla innych programów w całym systemie! Inne aplikacje będą mogły wytyczyć trasy za pomocą Map od Apple lub innych zarejestrowanych programów nawigacyjnych. Mogą zarejestrować się tak nie tylko programy „drogowe” ale również oferujące nawigację rowerową, spacerową, lotniczą, żeglarską. Zarejestrowane aplikacje mają być dodatkowo promowane w App Store. Aby nie siać zamętu aplikacje deklarują jaki obszar i jakie rodzaje nawigacji obsługują.
Będzie się działo…
A teraz trochę informacji o mapach z doświadczeń własnych (nawigacja w osobnym wpisie). Najpierw złe wieści: Mapy 3D i nawigacja będą działać tylko w iPhone 4s i iPadzie 3.

Okolice wioski w której mieszkam. Jest to stan na dziś (wczesna beta1).
Map6b1zdjęcie 1Map6b1IMG_3001
Map6b1zdjęcie 2Map6b1IMG_3002Map6b1IMG_3003
Pierwsze z lewej: iPhone 4 z iOS 5.1.1, po prawej iP4s z iOS 6b1.
Widać, że nowe Mapy mają znacznie dokładniejsze dane dotyczące dróg (głównym dostawcą map drogowych jest TomTom, ale nie tylko on). Niestety zdjęcia satelitarne są znacznie gorsze. W trybie 3D widać dobre odwzorowanie topograficzne (wiem bo śmigam po tym terenie rowerem - pagórki dają się odczuć ;-))
Bardzo jestem ciekaw czy jesienią zdjęcia moich okolic dogonią te obecne z Googla (choć zaraz za Osolinem i Google nie ma zdjęć wysokiej rozdzielczości).
Muszę zaznaczyć, że już teraz nowe Mapy mają dla mnie większą użyteczność. Google nie maił w mojej okolicy numerów domów przez co używanie np. Przypomnień „na lokalizację” było praktycznie nie możliwe. Teraz mogę normalnie wpisać adres lub wybrać kontakt z wpisanym adresem w Przypomnieniach nie tylko w wielkich miastach, a nawet w „mojej” wiosce (tak, są numery domów już teraz w miejscowości o 700 mieszkańcach).

Nachylenie obrazu w trybie 3D zmieniamy przesuwając dwoma palcami w górę lub w dół, jak obracamy paluchami to „kręcimy” mapą.

Jak to wygląda we Wrocławiu:
Map6b1zdjęcie 3Map6b1IMG_3004
Map6b1zdjęcie 4Map6b1IMG_3005Map6b1IMG_3006
Podobnie, zdjęcia są dość szczegółowe ale czarno białe. Za to na mapie nie ma bezsensownych informacji o maleńkich firemkach nie wiadomo skąd, a przydatne POI (jak na „normalną” mapę przystało). Ulice są też narysowane bardziej „nawigacyjnie”, a nie „mapowo”. Są one renderowane w urządzeniu (stąd te wymagania co do procesora A5), a nie ładowane jako obrazki (jak to Googiel robi). Widać to w ilości przesyłanych danych w trybie mapy (bez zdjęć).

Tu bardziej efektowne w trybie 3D tereny w Polsce i kolejny dowód na to, że mapy są renderowane w urządzeniu.
Mapi6b1IMG_3014Mapi6b1IMG_3013

A teraz jak to ma wyglądać docelowo (po lewej nędzne Google):
Map6b1zdjęcie 2-1Map6b1IMG_3010Map6b1IMG_3011
Tu siedziba Apple:
Map6b1zdjęcie 3-1Map6b1IMG_3012
Mam wrażenie, że obecnie tylko kawałek Sydney i kawałek Cupertino (siedziba Apple) ma mapy w 3D…
Ale robi wrażenie? Fajnie drzewka? Prawda? A co dopiero jak zacznie się obracać tą „mapą” 3D za pomocą paluchów ;-)

Tak teraz mapy działają w praktyce (nagrane za pomocą Display Recordera):Tu piszę o nawigacji w Mapach