Jak iMovie dla iPada ale PRO: Pinnacle Studio

Pinnacle-studio-2
iMovie dla iOS jest świetne i bardzo Applowskie. Prosty program o sporych ale jednak mocno ograniczonych do gotowych „wzorów” możliwościach. Idealny aby „jako pierwszy” wrzucić zmontowany z efektami film prosto z imprezki na YouTube ;-) Dla niektórych to jednak za mało…Za mało, bo np. ciężko się w iMovie dla iOS manewruje z dźwiękiem, no i zasób efektów też jest skromny. Właśnie dla nich może dobrym wyjściem okazać się Pinnacle Studio 2.0 od [UWAGA] Corela.

Program jest chwilowo (stan na 2012-09-03) za darmo! Śpieszcie się!

Teraz ciekawostka… kto znajdzie 5 różnic (poza nazwą, ceną, wydawcą i listą zgodnych urządzeń) między:
Pinnacle Studio (wydany 30 sierpnia 2012)
a
Avid Studio
Może ta zmiana wydawcy to początek większego zaangażowania Corela w iOS? Może kiedyś i na OS X Corel Draw powróci (tak, powróci bo pod koniec lat 90 już były wersje na Mac OS)… Choć mi do Corel Draw tęskno nie jest ;-)

Wracając do tematu:
Pinnacle Studio dla iPada jest mocno zbliżone do iMovie dla OS X. O ile iMovie dla iOS wygląda jak przemyślany program na urządzenia mobilne, to Pinnacle Studio sposobem działania przypomina programy z „dużych” komputerów. Ale nie jest to (przy ~10" ekranie iPada) wadą. Program testowałem na iPadzie 1 [!] na którym oficjalnie on nie działa (tu się dowiesz jak program zainstalować na niezgodnym urządzeniu) czyli w ekstremalnych dla niego warunkach. Nawet jak kilka razy zamknął się niespodziewanie, nie straciłem efektów pracy przy ponownym uruchomieniu.
Zaletą programu jest możliwość precyzyjnego montażu (przycinania), przed jaki i po umieszczeniu klipu na ścieżce. Do tego możemy dodawać i miksować dodatkowe ścieżki audio. Ilość dostępnych efektów i przejść też jest imponująca (porównując do iMovie dla iOS). Możemy również w trochę ograniczony sposób miksować kilka ścieżek wideo (nawet 4).
Zmontowany materiał możemy wysłać lub wyeksportować prosto na popularne serwisy wideo, lub do rolki. Mamy przy tym możliwość wybrania rozdzielczości od SD, średniej po HD 720 i 1080p. Podczas edycji program używa podglądu w oknach niższej jakości co przyśpiesza pracę, ale i tak np. efekty wielościeżkowe wymagały dodatkowego przeliczania przed pokazaniem.

Oto kilka ekranów z „rozpoznania walką” jakie dziś rano przeprowadziłem z programem:
zdjęcie-pinnacle3
Wybór efektów wideo wielościeżkowych.

zdjęcie 5
Dodawanie ścieżek wideo nakładanych na siebie.

zdjęcie-pinnacle
Dodatkowe ścieżki audio

zdjęcie-pinnacle4
Niektóre efekty wymagają renderowania przed pokazaniem (jak w dawnych iMovie HD)