Na problemy z baterią… Odświeżanie w tle w iOS 7

Odświeżanie w tle w iOS 7
Apple chwali się, że w iOS 7 poprawił wielozadaniowość (działanie w tle programów). Do tej pory w tle mogły działać tylko wybrane rodzaje procesów aplikacji i to niektóre z ograniczeniami czasowymi. Teraz nadal Apple nie zezwala na dowolność choć dał znacznie więcej swobody.Czasem przydaje się aby program co jakiś czas mógł połączyć się np. z serwerem i sprawdzić co tam słychać. Do tej pory jedyną możliwością dowiedzenia się o zmianach na serwerze (gdy aplikacja była uśpiona w tle) było otrzymanie przez system powiadomienia Push z serwera i wyświetlenie przez system informacji o tym. To nie sprawdza się np. w czytnikach RSS, które odczytują dane z wielu „obcych” serwerów. Wraz z aktualizacją do iOS 7 pojawiła się możliwość „odświeżania w tle”. Oczywiście nie tylko producenci czytników RSS się ucieszyli, ułatwi to też współprace programów typu „Dropbox” z serwerem i wielu innych. Ale może nam zacząć trochę podżerać baterię.

Oto jak sobie z tym radzić.
W ustawieniach Ogólnych mamy opcję „Odświeżanie w tle”. Możemy wyłączyć tą funkcję w całości ale często lepszym wyjściem jest selektywne wyłączanie pracy w tle dla poszczególnych programów. Na liście pojawiają się tylko programy, których programiści zaimplementowali możliwość pracy w tle.

Odswierzenie-w-tle-2

Nie należy podchodzić do sprawy zbyt restrykcyjnie bo o restrykcje dla programistów zadbał za nas Apple. Nadal procesy nie mogą się zbyt rozpychać w tle zarówno ze zużyciem czasu procesora jak i pamięci. No i możemy też niechcący wyłączyć pracę w tle programów nawigacyjnych czy „fitness” lub pobieranie plików (które nadal jest ograniczone czasowo).

Dobrze jest sprawdzić czy w aktualizacjach programów dla iOS 7 nie pojawiły się opcje dotyczące pobierania danych w tle. Dobrym przykładem podejścia do sprawy jest Newsify:

Odswierzenie-w-tle-1

Przy okazji… Newsify zastosowało fajną funkcję powiadamiania o „newsach”:

Odswierzenie-w-tle-4Odswierzenie-w-tle-5

Uwaga: Teraz mogę na trochę zmniejszyć aktywność na stronie bo nikt za mnie nie zaktualizuje moich programów dla iOS 7 ;-)Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis