Zróbmy majonez! Bo przed 12 września kompletna nuda…

Śniadanie MacWuznawcy
Przed prezentacją Apple (12 września) w światku IT kompletnie nic interesującego się nie dzieje… Nokia pokazała jakieś żółte i czerwone telefony (co spowodowało gwałtowny spadek jej akcji o ponad 10%), Google z Motorolą ponoć też coś pokazali czym nawet SpidersWeb się specjalnie nie zachwycił (może poza Panią Ewą), Amazon zrobił tablety z papieru (czy jakoś tak) i się tym pochwalił… No nuda!A na nudę najlepszy jest MAJONEZ! Majonez MacWyznawcy
UWAGA! Osoby wrażliwe kulinarnie proszone są o pominięcie tego tekstu lub wzięcie pod uwagę, że MacWyznawca czuje się bardziej inżynierem niż kucharzem…

Przepis zasłyszany na targu i odpowiednio „inżyniersko” zmodyfikowany.

Zacznijmy od sprzętu…

Potrzebne będą:
  • Taki mały „ręczny” mikser elektryczny.
  • Kubek (najlepiej z jakimś ze znaków towarowych Apple Inc.).
  • Łyżeczka.
  • Ścierki i materiały czyszczące (na wszelki wypadek gdyby głowica miksera wprowadziła składniki majonezu w stan niestabilny).

Sprzęt do majonezu


Uwaga: Ważne i konieczne aby odnieść sukces jest dobre spasowanie końcówki roboczej miksera z kubkiem. Dopuszczalne luzy boczne na poziomie 1-3mm.

Sprzęt do majonezu musi ciasno pasować

Teraz mniej ważne…

Składniki:

  • Jajko (surowe, dobrze umyte ew. sparzone wrzątkiem) - 1 szt.
  • Olej roślinny (może być oliwa ale szkoda pieniędzy), zależnie od wielkości jajka i zamierzonej gęstości wyrobu 1/4-1/2 szklanki).
  • Musztarda (choć można eksperymentować bez) - łyżeczka, może dwie.
  • Ciut soli.
  • Sok z cytryny (łyżeczka) lub ciut kwasku cytrynowego.
  • Dodatkowe przyprawy (wg uznania, nieobowiązkowo).

Składniki do majonezu

Wykonanie:
Wbijamy jajko do kubka (całą zawartość, bez skorupki), wlewamy olej, dodajemy musztardę, sól, kwasek (cytrynę), ew. przyprawy. Nie przejmujemy się specjalnie temperaturą składników (może być np. jajko z lodówki).
Umieszczamy końcówkę roboczą miksera w kubku ze składnikami, na samym dole. Włączamy mikser i czekamy aż oleisty bałagan zmieni się w kremowy majonez. Czasem można poruszać mikserem w osi pionowej ale z rozwagą (składniki mogą wejść w stan niestabilny i użycie środków czystości będzie nieodzowne).

Miksowanie majonezu 1Miksowanie majonezu 2
Miksowanie majonezu 3Majonez gotowy
Grudki są wynikiem dodania czosnku, a kropeczki pochodzą od przypraw. Pęcherzykami się nie przejmujcie.

Całość (z przygotowaniem składników) nie powinna nam zająć więcej niż 5 min.
Jeszcze słowo o przyprawach. Na sobie przetestowałem dodawanie ostrej papryki (może być wędzona, sproszkowana jak na zdjęciach), czosnku - jeden ząbek maksymalnie, mikser go rozdrobni, pieprz, koncentrat pomidorowy. Sam majonez może w ten sposób stać się bazą do różnorakich sosów (czosnkowy jak wyżej, „Tatarski” po dodaniu, ale nie miksowaniu kawałków ogórka konserwowego itp. śmieci).
Tak sporządzony majonez należy przechowywać w lodówce maksymalnie 48-64 godziny (choć mój nigdy tyle nie wytrzymał, zazwyczaj został pożarty w ciągu doby).

Śniadanie
Tym co zechcą zaryzykować (na własną odpowiedzialność): Smacznego!

Zobaczcie też mój przepis na podpłomyk zwany pizzą ;-)