Test szybkości iPhone 5, 5s i MacBook Air!

Test prędkości iPhone 5s, 5 i MacBook Air
Pamiętacie jak udowodniłem wyższość ARM nad Intelem? W związku z aktualizacją iMovie na obie platformy (na OS X pierwsza większa zmiana po wielu latach), postanowiłem dać Intelowi drugą szansę. Optymalizacja iMovie dla OS X przyniosła efekty…Ale niech „obóz Intela” się bardzo nie cieszy!

Dopiero co Apple zaprezentował długo oczekiwane całkiem nowe, mocno odświeżone i zmienione wersje pakietu iLife na OS X 10.9 i iOS 7. iMovie zmieniło się znacznie i to na obu platformach. Na iOS dostało wiele nowych możliwości edycyjnych jak oddzielanie dźwięku, nakładanie ścieżek wideo na kilka sposobów i obsługę slow-motion. Na OS X program wyraźnie przyśpieszył. Widać, że zmiany nie dotyczyły tylko interfejsu ale i wnętrzności. Mi nowa wersja przypadła do gustu. Jest bardziej intuicyjna w obsłudze choć ponoć kilka rzeczy w niej zabrakło (nie odczułem na razie tego).

A teraz do rzeczy.
Test starałem się przeprowadzić w uczciwy sposób. Na wszystkich urządzeniach umieściłem identyczne filmiki. Ułożyłem z nich identyczne projekty (te same przejścia, takie same napisy). Użyłem trzech filmów HD 1080 i jednego slow-motion HD 720. Dwa filmy zostały nałożone na siebie (jeden obok drugiego). Te identyczne projekty wyrenederowałem do HD 720.

W szranki stanęli:
  • MacBook Air 13" (Intel i7; dwa rdzenie 1,7GHz, 64-bit; 8GB RAM) z połowy 2013
  • iPhone 5 16GB (Apple A6; dwa rdzenie 1,3GHz, 32-bit; 1GB RAM)
  • iPhone 5s 16GB (Apple A7; dwa rdzenie 1,3GHz, 64-bit, 1GB RAM)

Oto filmowy wynik testu (w świąteczno-zdrowotnych dekoracjach ;-))


  1. iPhone 5s: 17,9s
  2. MacBook Air: 39,6s
  3. iPhone 5: 43,9s

Jak widać Intel w MacBook Air ciut przegonił poczciwego iPhona 5 ale 64-bitowy ARM A7 w iPhone 5s jest nadal ponad dwa razy szybszy!
Pamiętać należy, że optymalizacja dotknęła obie wersje iMovie i dla OS X, i dla iOS 7 oraz, że procesory w A6 i A7 mają specjalne jednostki wspierające kodowanie wideo (choć i Intel ma podobne wsparcie).
Jak widać w układach od Apple opartych na architekturze ARM ukryta jest wielka moc!

A tu dla porównania poprzedni test: Co lepsze ARM czy Intel? Czyli test szybkości iPhone kontra MacBook Air ;-)Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis