Thunderbolt w nowym MacBook Air: (prawie) wszystko jasne…

MacBook Air Thunderbolt DSL3510L
Pojawiły się wątpliwości co to „mocy” i ilości obsługiwanych monitorów przez nowe MacBook Air 2013 (Haswell). Wątpliwości wynikają z zamieszania związanego z pierwszymi Air wyposażonymi w Thunderbolt (miały kontroler obsługującą dwa kanały ePCI i jeden DisplayPort) i informacjami podawanymi przez Apple o możliwości podpięcia jednego monitora choć Intel podaje, że da się dwa (2500 pikslowe).Dodatkowo zamieszanie wprowadził serwis iFixit podając błędnie oznaczenie kontrolera Thunderbolt w nowym Air 2013. Małe moje śledztwo wyjaśnia kilka kwestii:
  • Pierwsze MacBook Air z Thunderbolt miały prostszą wersję kontrolera (DSL2310), która rzeczywiście obsługiwała jeden monitor.
  • W MacBook Air 2013 Haswell jest taki sam kontroler Thunderbolt jak w MacBook Air 2012 (DSL3510L) co widać na zdjęciu AnandTech (iFixit).
  • Kontroler Thunderbolt DSL3510L jest „pełnym” obsługującym 2 wyjścia DisplayPort i cztery kanały ePCI Gen2.
Czyli nowe MacBook Air 2013 Haswell z grafiką 5000 powinny odsługiwać dwa zewnętrzne monitory do 2500 pikselków (czyli w sumie trzy) jeżeli Apple nie miało ochoty zablokować tej funkcjonalności.
Intel podaje zarówno dla procesora i5 jak i7 Haswell z grafiką 5000 (wbudowaną w procesor) używanych w nowych Air, że obsługują one do 3 monitorów.
Teraz trzeba poczekać na praktyczne testy ;-)

Informacje okazały się przydatne?
Daj znać znajomym o tym wpisie i zrób to po applowsku ;-)
MacWyznawca udostępnij wpisMacWyznawca udostępnij wpis