Urządzenie demo? Opowieść czytelnika…

Każdy z nas widział w salonach telekomów czy reselerów Apple urządzenia z oprogramowaniem demo, pokazujące możliwości urządzenia.
Ale zawsze myślałem, że to jest tylko sprawa oprogramowania, a nie wpisania urządzenia na listę demo. Oto przygoda jaka spotkała jednego z czytelników (cytuję w całości)…
Witam.
Chciałbym zainteresować Was tematem jakim jest "iUrządzenie DEMO".

Problem z jakim się zmierzyłem może dotknąć każdego chcącego wejść w posiadanie sprzętu z drugiej ręki.

Niedawno zakupiłem używanego iPhone 4. Aparat wyglądał wzorowo, prawie jak wyjęty z opakowania. Więc tym bardziej się na niego zdecydowałem. Już kilka dni po zakupie aparat wyświetlił wielokrotnie komunikat: "Podłącz do iTunes by odtworzyć urządzenie, błąd (-1)" i zablokował możliwość korzystania z niego. Wielokrotne próby odtworzenia w trybie awaryjnym, aktualizacji oprogramowania niweczył kolejny komunikat: "Podłącz do iTunes by odtworzyć urządzenie, błąd (-1)".

Po przesłaniu do serwisu okazało się że iPhone ma na tyle poważną awarię płyty głównej że nie ma możliwości jego naprawy. W tym wypadku informując go na bieżąco, zwróciłem się do poprzedniego właściciela o zwrot gotówki. Ten kategorycznie odmówił. Sprawa zrobiła się nieprzyjemna, by podczas mojej rozmowy na infolinii producenta pod tel. 008004411875 sprawa nabrała innego tempa i zmieniła swoje oblicze.

Urządzenie DEMO.

Okazało się że po zarejestrowaniu na mnie, iPhone które odbyło się podczas rozmowy, mogłem dowiedzieć się o jego historii i zasięgnąć głębszej informacji o urządzeniu. Okazuje się że nr. seryjny i imei telefonu, figuruje na liście producenta jako "Urządzenie DEMO". Jak wyjaśniła miła Pani "Urządzenie to NIGDY nie powinno, znaleźć się na rynku wtórnym. Nie powinno zostać sprzedane gdyż jest własnością producenta i nie posiada właściwości aparatu iPhone 4, może być niepełnowartościowy.

Urządzenie to przeznaczone jest do demonstracji, pokazywania go potencjalnym klientom nic poza tym. Udostępnione zostało przez producenta tylko do tego celu telekomowi a ten przekazał je jednemu ze swoich dilerów, którego pracownik wystawił to urządzenie na aukcję. Producent nie może zagwarantować że to urządzenie będzie właściwie pracowało. Poza tym producent informuje o tym fakcie stosowną naklejką na opakowaniu. Która w moim przypadku została usunięta lub otrzymałem opakowanie od innego aparatu.

Więc jak się domyślam przy próbie reklamacji tego urządzenia u producenta (gdyby posiadało gwarancję), mogło by zostać potraktowane zupełnie inaczej. Jak sądzę mogło by nawet zostać zatrzymane.

Czy ktoś słyszał o iPhone zarejestrowanych w systemie jako DEMO ?

W serwisach telekomów oraz zewnętrznych z którymi rozmawiałem, powiedziano mi że spotkali się z tym pierwszy raz. Nigdy klient nie informował ich o tym, że posiada telefon DEMO który powędrował od operatora w jego ręce. Gdyż wszystkie urządzenia wystawowe wracają do centrali telekomu i wędrują do producenta. Podobno .... ??? .... wgrywane jest na nie nowe oprogramowanie i wracają do sprzedaży. Czy to możliwe ? Jeżeli na infolinii poinformowano mnie że to "urządzenie" nie jest przeznaczone w ogóle do sprzedaży ?!

Może jest to praktykowane, gdy już urządzenie zostanie gruntownie sprawdzone i zdjęte z listy Urządzeń Demo.

W moim przypadku urządzenie uległo awarii i na tej podstawie problem ujrzał światło dzienne.

Natomiast ile urządzeń tego typu jest na rynku, które działają prawidłowo, a są iUrządzeniami DEMO ? W podobnym przypadku może okazać się, że nie obejmuje to urządzenie gwarancja producenta, a ten kto będzie próbował je odsprzedać może zostać niemile zaskoczony i mieć problemy, gdyż będzie oferował produkt nie pełnowartościowy. Chyba że powiadomił o tym fakcie kupującego. Ja niestety takiej informacji nie otrzymałem.

Po tych informacjach, sprzedający zwrócił mi natychmiast pieniądze za urządzenie i sprawa trwająca ponad miesiąc zakończyła się w ciągu kilku godzin. Mam nadzieję że nikt inny nie natknie się na ten egzemplarz który przysporzył mi wiele kłopotów i nie przespanych nocy lub na inne tzw. iUrządzenia DEMO.

Dlatego zanim zdecydujecie się na tego typu sprzęt warto zadzwonić i zapytać o szczegóły. Czy mamy do czynienia z urządzeniem DEMO za które producent jak np. Apple nie bierze odpowiedzialności a np. sprzedający o tym fakcie nas nie informował ? Czy jest to pełnowartościowy produkt ? Problem może dotyczyć także innych producentów o ile takowi oznaczają je jako Urządzenia DEMO. Warto poświęcić kilka minut na wykonanie telefonu do producenta i ocenić czy warto dany sprzęt kupić czy też nie narażać się na dodatkowe koszty.

Niestety obiecałem nie podawać żadnych szczegółów transakcji gdyż jest to sprawa z "wczoraj" ku przestrodze innych użytkowników.

iPhone4_DEMO_tylINTERNAUTA

Pisownia oryginalna…